DMSO

DMSO – czym jest i jak stosować?

DMSO to skrót od dimetylosulfotlenek. DMSO jest naturalnym środkiem, który jest stosowany w leczeniu różnych dolegliwości. Jest to związek siarki, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Naturalnie występuje on w niewielkich ilościach w produktach takich jak kawa, pomidory i mleko. Może być stosowany przy leczeniu różnych chorób, takich jak artretyzm lub inne choroby związane ze zwyrodnieniem stawów. Uważa się, że preparat ten ma dobry wpływ na organizmy ludzkie i zwierzęce. DMSO jest uważany za wielozadaniowy środek, jednak należy mieć na uwadze, że skuteczność jego działania jest kwestią dyskusyjną i nie została jeszcze potwierdzona przez medycynę tradycyjną.

Wzór chemiczny DMSO czyli dimetylosulfotlenku

DMSO – zastosowanie preparatu

DMSO jest często używany na zewnątrz, aby złagodzić ból w danym miejscu. Specjaliści medycyny naturalnej uważają, że do stosowania zewnętrznego najlepsza jest żelowa forma DMSO. Ważne jest dobranie odpowiedniego stężenia substancji czynnej, ponieważ bez recepty można dostać produkt o stężeniu od 10% do 90%. Przy leczeniu chorób stawów, skuteczne będzie stężenie 25%. DMSO ma specjalne właściwości, które również są wykorzystywane do leczenia objawów odleżyn. Substancja łatwo przenika przez skórę, dlatego często jest używana jako nośnik innych substancji aktywnych. Przy odleżynach, stosując DMSO na wczesnym etapie, można uniknąć dalszego rozwoju choroby. Ten środek nie tylko łagodzi ból, ale także zmniejsza zaczerwienienie i obrzęk. Również skutecznie pomaga przy różnego rodzaju urazach sportowych.

Dimetylosulfotlenek jest lekiem recepturowym, który jest stosowany w leczeniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza. W tym celu do pęcherza wprowadza się cewnik, przez który podaje się roztwór DMSO, który jest tam utrzymywany przez kilka sekund do 15 minut, po czym wypływa przez cewnik. Zabieg z DMSO jest wykonywany raz na 1-2 tygodnie przez okres 6-8 tygodni.

Czy DMSO leczy raka?

DMSO jest uważany przez zwolenników medycyny naturalnej za ważny „lek”. Twierdzą oni, że ma on właściwości przeciwnowotworowe. W rzeczywistości badania laboratoryjne wykazały, że DMSO może spowalniać rozwój nowotworu, jednak brakuje klinicznych badań potwierdzających te obserwacje. Dlatego też eksperci nie zalecają stosowania DMSO jako metody leczenia nowotworów. Rozważają je jednak jako cenne uzupełnienie terapii antynowotworowej.

Przygotowanie rozcieńczonej formy dimetylosulfotlenku

DMSO to środek, którego dawkowanie jest bardzo indywidualne. Nie powinno się go stosować w czystej formie, 100%, powinien być rozcieńczony. Stosowanie go w wysokim stężeniu może być niebezpieczne. W zależności od zastosowania, DMSO może być rozcieńczony czystą wodą, wodą destylowaną lub solą fizjologiczną. Przy stosowaniu zewnętrznym, roztwór może mieć stężenie do 60%. Przy stosowaniu wewnętrznym, DMSO można rozcieńczyć z wodą lub sokiem, a optymalna dawka to 3,5ml DMSO na szklankę płynu. Należy pamiętać, że przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem.

Różne formy DMSO

Preparat DMSO jest dostępny w dwóch formach użycia. Pierwsza forma polega na zewnętrznym stosowaniu, np. na wcieranie w bolące miejsce, a druga forma skupia się na działaniu wewnętrznym, czyli na przyjęciu roztworu do użytku wewnętrznego. Przy zewnętrznym stosowaniu, stężenie substancji czynnej może być wyższe i jest częściej polecane ze względu na mniejsze ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Przed pierwszym użyciem ważne jest wykonanie testu uczuleniowego, polegającego na posmarowaniu niewielkiego fragmentu skóry rozcieńczonym preparatem i odczekanie kilku minut. Jeśli pojawią się swędzenie lub pieczenie, oznacza to reakcję alergiczną i należy zrezygnować z dalszego stosowania.

Właściwości DMSO

Dimetylosulfotlenek jest wykorzystywany do zwalczania wirusów, bakterii i grzybów, które są przyczyną wielu chorób. Osłabiają one organizm i czynią go bardziej podatnym na inne choroby. DMSO jest również stosowane jako substancja ochronna dla różnych próbek biologicznych. Innym ważnym zastosowaniem jest transport substancji przez błony naszego organizmu. Dzięki wysokiej rozpuszczalności DMSO jest on często stosowany jako wsparcie dla innych substancji, które muszą przeniknąć przez skórę, aby działać skutecznie. Należy jednak pamiętać, że DMSO ułatwia przenikanie różnych substancji, zarówno pożądanych, jak i niepożądanych. Przed użyciem preparatu, należy dokładnie umyć ręce.

Opinie o DMSO – czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Dimetylosulfotlenek jest uważany za wszechstronny środek przez przedstawicieli medycyny alternatywnej, jednak niektórzy lekarze wciąż wątpią w jego skuteczność, głównie z powodu braku potwierdzenia działania w badaniach klinicznych. Szczególnie kontrowersyjny jest jego potencjalny wpływ na leczenie nowotworów. Badania laboratoryjne wykazały, że DMSO może spowalniać rozwój raka, jednak lekarze wymagają potwierdzenia tych wyników w badaniach klinicznych, które jak dotąd nie zostały przeprowadzone. Wśród zwolenników DMSO ważną cechą jest jego zdolność do naprawiania uszkodzonych komórek. Sam preparat nie jest w stanie tego dokonać, jednak jego zdolność do przenikania przez różne tkanki umożliwia uwolnienie substancji leczniczych w miejscach trudno dostępnych.

Przedstawiciele medycyny konwencjonalnej, lekarze, zwracają uwagę na listę potencjalnych skutków ubocznych stosowania DMSO.

Jakie skutki uboczne może mieć stosowanie dimetylosulfotlenku?

Stosowanie każdej substancji może powodować pewne niepożądane efekty. Nawet te pochodzenia naturalnego, mogą mieć negatywny wpływ na organizm. Wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań i wrażliwości na pewne substancje. Skutki uboczne DMSO to m.in: niestrawność, podrażnienie skóry, zapach czosnku na skórze. U niektórych osób pojawiły się reakcje alergiczne, bóle głowy i pieczenie skóry po nałożeniu specyfiku. Ważne jest, aby pamiętać, że odpowiednie stężenie środka jest najważniejszym sposobem na zapobieganie skutkom ubocznym. W czasie terapii warto zadbać szczególnie o odpowiednie nawadnianie organizmu.

Przedawkowanie DMSO

Podanie dimetylosulfotlenku w bardzo wysokich dawkach może być niebezpieczne i prowadzić do śmierci pacjenta. Natomiast stosowanie dimetylosulfotlenku doustnie wiąże się z ryzykiem wystąpienia:

  • nudności
  • wymiotów
  • biegunki
  • senności
  • zawrotów głowy
  • utraty przytomności
  • w najgorszym wypadku śmierci

Ważne jest, aby pamiętać, że preparat może wpływać na zwiększenie skuteczności działania niektórych leków. Dlatego należy uważać przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych, steroidów i środków uspokajających. Kolejnym problemem związanym z używaniem DMSO na skórze jest to, że ułatwia on wchłanianie innych substancji, które znajdują się na skórze. Dlatego ważne jest, aby przed użyciem tego preparatu dokładnie umyć ręce i skórę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *