Niezwykła roślina - ostropest plamisty

Ostropest plamisty i jego tajemnice

Co to jest ostropest?

Ostropest plamisty to roślina, która dziko rośnie niemal w całej Europie, ale również w obu Amerykach, Australii i Nowej Zelandii. Jest to roślina wolno rosnąca, jednak coraz częściej także uprawiana w warunkach kontrolowanych. Występuje pod różnymi nazwami potocznymi. Poza ostropestem, bywa nazywana także świętym ostem, mlecznym ostem, dzikim karczochem. Endemicznie pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, jednak dzięki temu, że jest niezbyt wymagającą rośliną, dzisiaj występuje niemal wszędzie. Ciężko napisać o nim, że jest „charakterystyczny”, ponieważ wyglądem przypomina co najmniej kilka innych roślin. Najbliżej wizualnie mu do naszego ostu. Ostropest jest ceniony ze względu na swoje właściwości pro-zdrowotne. Posiada w składzie szereg czynników aktywnych, które w bardzo korzystny sposób wpływają na nasz organizm. Najistotniejsza z nich jest sylimaryna, która ma nieoceniony wpływ na naszą wątrobę.

Jak wygląda ostropest?

Ostropest ma dosyć „chwastowy” wygląd. Należy do rośliny astrowatych i przypomina np. oset czy dojrzały karczoch. Cechuje się fioletowymi kwiatami, liśćmi z kolczastymi brzegami. Na liściach ostropestu znajdziemy białe plamki – w ten sposób najlepiej odróżnić go od innych podobnych roślin. To właśnie te drobne plamki sprawiły, że nazywa się go ostropestem plamistym. Roślina osiąga nawet do 2 metrów wysokości (najczęściej na około 1,5 m. Ostropest nie ma dużych wymagań glebowych – najlepiej czuje się w miejscach o dobrym nasłonecznieniu i średniej wilgotności. Kwitnienie występuje zazwyczaj latem, piękne bujne kwiaty można podziwiać w lipcu i sierpniu.

Kwiaty ostropestu zbiera się po zbrązowieniu nasion. Gdy zostaną osuszone, młóci się je, by nasiona ostropestu oczyścić z resztek kwiatów. Roślina jest dosyć odporna na różnego rodzaju choroby i szkodniki, jednak należy ją regularnie odchwaszczać.

Ostropest plamisty - roślina  o niezwykłych właściwościach
Ostropest plamisty – roślina o niezwykłych właściwościach

Wykorzystywanie ostropestu plamistego

Roślina ma wiele zastosowań. Jest chętnie stosowany w żywieniu, ale i w kosmetyce. Doskonale sprawdza się w suplementacji zarówno ludzi, jak i zwierząt hodowlanych. Z ostropestu wykonuje się przeróżne produkty – jest spożywany na surowo, dodawany do pieczywa, mielony. Można kupić również go w formie tabletek czy kapsułek do bezpośredniej suplementacji. Roślina jest także składnikiem wielu naturalnych kosmetyków do skóry twarzy, ciała oraz do włosów.

Sylimaryna

Sylimaryna jest związkiem chemicznym pochodzenia roślinnego, który występuje naturalnie w nasionach ostropestu plamistego. Jest ona szeroko stosowana w medycynie naturalnej w celu wspomagania pracy wątroby i leczenia chorób tego narządu. Sylimaryna działa przede wszystkim jako silny przeciwutleniacz, który może chronić komórki wątroby przed uszkodzeniem spowodowanym przez wolne rodniki. Może ona również pomóc w regeneracji uszkodzonych komórek wątroby.

Skład ostropestu plamistego

Poza sylimaryną, w ostropeście plamistym znajdziemy także inne cenne substancje, które są korzystne dla naszego organizmu. W ostropeście zawartych jest wiele olejków eterycznych, oleju zawierającego kwasy palmitynowy, linolowy czy oleinowy. Roślina jest również cennym źródłem witaminy E, garbników czy steroli roślinnych.

Ostropest plamisty właściwości

Ostropestowi przypisuje się wiele właściwości leczniczych – najwięcej z nich zawdzięczamy właśnie sylimarynie. W organizmie substancja ta wykazuje między innymi:

  • działanie antyoksydacyjne (antyutleniające)
  • właściwości przeciwzapalne
  • działanie detoksykujące, odtruwające
  • może działać rozkurczowo, działa spazmolitycznie
  • właściwości żółciopędne oraz żółciotwórcze
  • może stabilizować błony komórkowe
  • działa również regeneracyjnie na komórki wątrobowe
  • przeciwdziała marskości wątroby
  • hamuje tworzenie złogów i kamieni żółciowych
  • skutecznie obniża poziom cholesterolu
  • przyczynia się do hamowania podziałów komórek nowotworowych.

Lecznicze właściwości ostropestu

Od stuleci ostropest plamisty wykorzystywany jest w medycynie alternatywnej, wcześniej ludowej. Dziś sięgają po niego nawet lekarze. Jest cenionym składnikiem farmaceutycznym. Ostropest wspiera właściwą pracę i kondycję wątroby – to jego najcenniejsza zaleta. Ma właściwości detoksykacyjne, regenerujące. Ostropest potrafi także regulowac cykr menstruacyjny.

Stosowanie ostropestu jest korzystne przy wielu problemach zdrowotnych. Warto suplementować go i włączać do diety w sytuacji, gdy naszym wrogiem jest endometrioza, dolegliwości żołądkowe, migreny, słaba kondycja wątroby. Ostropest powinni stosować również cukrzycy, ponieważ wpływa on korzystnie na poziom cukru we krwi, daje możliwość kontroli skoków glukozowych.

Zobacz także:

Ashwagandha – co to jest i jakie ma działanie

Jak stosować ostropest plamisty?

Jest wiele możliwości stosowania ostropestu. Wszystko zależy od tego jaką formę preferujemy oraz od tego ile sylimaryny potrzebujemy dostarczyć naszemu organizmowi. Jeśli jest to dawka lecznicza, najlepiej sięgać po skoncentrowane preparaty, dzięki którym dostarczymy do organizmu dużo i dokładnie tyle, ile ten potrzebuje. Natomiast jeśli chodzi o profilaktykę, starajmy się wykorzystywać ostropest w naturalnej postaci i uczynić z niego element zdrowej diety. Warto wykorzystywać olej tłoczony na zimno z ostropestu, mączkę z ostropestu czyli zmielone nasiona tej rośliny oraz same nasiona.

  • olej z ostropestu możesz dodać do sałatki, surówki, owsianki, muesli, jogurtu, również na talerz zupy bezpośrednio przed podaniem. Możesz również spożywać go samodzielnie, z łyżeczki czy kubeczka.
  • mielony ostropest w smaku przypomina orzechy laskowe. Świetnie komponuje się z owsiankami, muesli, jogurtami, ale również możesz posypać nim kanapkę.
  • nasiona ostropestu można pogryźć i po prostu zjeść lub zmielić bezpośrednio przed spożyciem.

UWAGA! Ostropest traci właściwości gdy jest nieodpowiednio przechowywany. Olej powinien być chowany do lodówki lub przynajmniej w chłodne i ciemne miejsce. Mielony ostropest powinien być przechowywany w podobnych okolicznościach – można trzymać go w lodówce.

Nie należy ostropestu i produktów z niego poddawać obróbce cieplnej, ponieważ wysoka temperatura pozbawia je cennych składników. O ile to możliwe, zaleca się spożywanie rośliny na surowo, na zimno.

Czy jest dobra pora na picie ostropestu? Jak zrobić herbatę z ostropestu?

Nie ma znaczenia kiedy będziemy przyjmowali ostropest lub preparaty z ostropestu. Trzeba dostosować przyjmowanie tego naturalnego środka, do własnych potrzeb. Można stosować go codziennie w niewielkich ilościach lub regularnie co kilka, kilkanaście dni w odstępach czasu.
Wiele osób przygotowuje sobie herbatę z ostropestu – niestety. ma ona dużo mniejsze wartości odżywcze i lecznicze, niż surowe i świeże nasiona czy olej tłoczony na zimno. Ziaren nie powinno się parzyć, gdyż wówczas tracą cenne składniki i nie ma ich już tak dużo, jak w surowych nasionach. Najlepszą opcją na spożywanie ostropestu są jego surowe mielone nasiona oraz olej. Jeżeli posiadasz herbatę lub chcesz zrobić herbatę z ostropestu, alej nasiona gorącą wodą, ale nie wrzątkiem.

Herbata z ostropestu
Herbata z ostropestu

Olej z ostropestu plamistego

Olej z ostropestu to jedna z najkorzystniejszych form spożywania ostropestu i zawartej w nim sylimaryny, jest łatwo dostępny, jednak trzeba wybierać produkty dobrej jakości, świeże, tłoczone z nasion o niekwestionowanej jakości. Ten olej tłoczy się oczywiście z ostropestu plamistego. Działanie sylimaryny polega na stabilizowaniu błon komórkowych hepatocytów wątrobowych. Olej ostropestowy można spożywać doustnie oraz wykorzystywać go zewnętrznie, do pielęgnacji skóry, włosów.

Bardzo korzystnie wpływa na kondycję skóry – może okazać się pomocny przy atopowym zapaleniu skóry, wszelkiego rodzaju wysypkach, oparzeniach, trudno gojących się ranach. Olej ten wykazuje działanie przeciwzapalne, odkażające, regenerujące. Ponadto wspiera leczenie cukrzycy. Regularnie spożywany podnosi odporność organizmu, działa wzmacniająco, można także spożywać go prewencyjnie.

Olej z ostropestu ma właściwości wzmacniające krzepliwość – hamuje różnego rodzaju krwotoki.

Zobacz także:

Smoczy owoc – kaloryczność, wartości odżywcze i pomysły na potrawy

Zastosowanie oleju z ostropestu

Olej ostropestowy szczególnie polecany jest osobom z chorobami wątroby i nerek. Oczyszcza on narządy z toksyn. Olej z ostropestu powinny spożywać osoby w trakcie kuracji antyalkoholowej, dzięki czemu szybciej odzyskają dobrą kondycję wątroby.

Kosmetyczne wykorzystanie oleju z ostropestu

Olej z ostropestu można stosować do twarzy – nadaje się do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej, z przebarwieniami, naczynkowej, łuszczycowej. Wykazuje działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, łagodzi zmiany trądzikowe i podrażnienia.

Ostropest plamisty – przeciwwskazania

Jak wszystko, również i ostropest, może posiadać pewne ograniczenia w stosowaniu i nie każdy będzie mógł go przyjmować. Przede wszystkim powinny unikać go lub spożywać po konsultacji z lekarzem, kobiety w ciąży oraz mamy karmiące. Nie zaleca się spożywania ostropestu przez dzieci poniżej 10 roku życia. Ze względu na żółciopędne działanie sylimaryny, z ostropestem powinny uważać osoby posiadające problem z kanalikami żółciowymi. Nadmierne spożycie ostropestu u takich osób może wywołać objawy żółtaczko-podobne. Bardzo istotną wskazówką jest, by ostropestu nie spożywały osoby leczone aktualnie lub będące krótko po kuracji Metronizadolem. Oczywiście, nie zaleca się również spożywania ostropestu przez osoby uczulone na rośliny z rodziny Asteraceae.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *