Kalkulator BMI

Czy Twoja waga mieści się w zdrowych granicach? Chcesz dowiedzieć się, czy masz niedowagę lub nadwagę i ile kilogramów dzieli Cię od wagi idealnej? Z pomocą przychodzi kalkulator BMI – prosty i szybki sposób na ocenę masy ciała. To prosty sposób, by sprawdzić, czy nasza waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Narzędzie to pomaga zrozumieć, czy nasz organizm ma zdrowe proporcje, czy może warto zwrócić uwagę na stosowaną dietę lub aktywność fizyczną. I chociaż BMI to tylko jedna z wielu licznych wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia, to może pomóc w podjęciu decyzji o dbaniu o zdrowie. Wylicz swoje BMI na naszym kalkulatorze i dowiesz się jak intepretować wynik.

Kalkulator BMI

lat
kg
cm

kalkulator bmi

Kalkulator BMI – co to znaczy?

Skrót BMI pochodzi od Body Mass Index, to wskaźnik masy ciała, który pomaga określić, czy waga jest odpowiednia w stosunku do wzrostu badanej osoby. Sam kalkulator został stworzony przez belgijskiego matematyka i socjologa Adolphe’a Queteleta w latach 30 XIX wieku. Quetelet opracował wskaźnik BMI, nazywając go „wskaźnikiem masy ciała”. Jego celem było stworzenie prostego narzędzia, które pomogłoby ocenić, jak masa ciała osoby pasuje do jej wzrostu. Celem naukowca było stworzenie pomocy do badań populacji. Pierwotnie nie było to narzędzie stosowane w medycynie. Z biegiem lat stało się popularnym wskaźnikiem w tej dziedzinie.

Kalkulator BMI nie jest narzędziem idealnym. Nie uwzględnia na przykład ilości mięśni danej osoby, czy tez rozmieszczenia tkanki tłuszczowej. Nie będzie też odpowiedni dla kobiet w ciąży czy osób starszych u których tkanka mięśniowa stopniowo zanika. Daje on jednak ogólny obraz tego, czy warto zwrócić uwagę na swoją masę ciała, czy też wszystko jest z nią w porządku.

Jak działa kalkulator BMI?

Rozwiązanie wymyślone przez pana Queteleta szybko zyskało na popularności. W ciągu kolejnych dekad, a zwłaszcza w drugiej połowie XX wieku, zaczęto dostrzegać jego wartość jako wskaźnik ryzyka chorób związanych z nadwagą i otyłością. Dziś kalkulator BMI jest powszechnie używany na całym świecie do oceny ogólnego stanu zdrowia i monitorowania wagi. Normy tego wskaźnika wyznacza Światowa Organizacja Zdrowia dla dorosłych kobiet i mężczyzn, gdyż wskaźnik przyjmuje takie same wartości zarówno dla obu płci.

Do obliczenie BMI wystarczą dwie wartości:

  • wagę w kilogramach,
  • wzrost w centymetrach

Wzór matematyczny wygląda następująco: BMI = waga (kg) / wzrost (m)². Czyli jeśli ważysz 70 kg i masz 175 cm wzrostu, to BMI wynosi: 70 / (1,75 × 1,75) = 22,86. Wynik ten można porównać do ogólnych przedziałów:

  • wskaźnik pokazujący wynik poniżej 18,5 oznacza niedowagę,
  • przedział pomiędzy 18,5, a 24,9 to waga prawidłowa,
  • wynik pomiędzy 25 – 29,9 oznacza nadwagę,
  • 30 i więcej – otyłość (30,0 – 34,9 otyłość I stopnia, 35 – 39,9 otyłość II stopnia, wynik powyżej 40 otyłość III stopnia)

Niektóre, bardziej zaawansowane kalkulatory BMI, w tym także nasz proszą o podanie dodatkowych danych, takich jak płeć i wiek. Dane te mogą dostarczyć bardziej precyzyjną interpretację wyników. Bierze się to z faktu, że BMI samo w sobie nie uwzględnia różnic w składzie ciała. A powszechnie wiadomo, że mężczyźni mają zwykle więcej masy mięśniowej, a mniej tkanki tłuszczowej niż kobiety przy tym samym wskaźniku BMI. Warto także zauważyć, że z wiekiem zmienia się również proporcja mięśni do tłuszczu. Sprawia to, że u osób starszych ten wskaźnik może nie być tak miarodajny, jak u młodszych.

Dzięki wprowadzeniu do kalkulatora dodatkowych informacji takich jak wiek i płeć możemy przeprowadzić dokładniejszą analizę stanu zdrowia i składu ciała badanej osoby.

Czy ten sam kalkulator BMI obowiązuje dorosłych i dzieci?

Kalkulator BMI dla dorosłych opiera się na stałych przedziałach wartości. Pomagają one określić, czy masa ciała mieści się w normie. Jednak w przypadku dzieci i młodzieży sprawa jest trochę utrudniona. BMI dla nich oblicza się inaczej, a mianowicie bierze się pod uwagę wiek, płeć i wzrost, a wynik porównuje się do siatek centylowych. Dzięki temu można ocenić, czy dziecko rozwija się prawidłowo w odniesieniu do rówieśników. A dokładniej odnosi się to do wyników ze średnią populacji. Dlatego też, umieszczony wyżej kalkulator BMI dla dorosłych nie nadaje się do analizy masy ciała w przypadku osób do 18 roku życia.

Kalkulator BMI dla dzieci i młodzieży

Dla dzieci i młodzieży prawidłowy wynik będzie mieścił się pomiędzy 5, a 85 percentyli. Wynik powyżej 85 percentyli będzie wskazywał na nadwagę. Natomiast przekroczenie granicy 95 percentyli świadczy o otyłości.

Interpretacja wyników z kalkulatora BMI

Interpretacja wyników BMI opiera się na porównaniu uzyskanego wyniku z przyjętymi przedziałami wartości. BMI poniżej 18,5 oznacza niedowagę. Może to wskazywać na niedożywienie lub inne problemy zdrowotne. Wynik w przedziale 18,5-24,9 uznaje się za prawidłową masę ciała. Sugeruje to, że osoba badana ma dobre proporcje między wagą a wzrostem.

Wartości od 25 do 29,9 wskazują na nadwagę. Tutaj powinna nam się zapalić w głowach czerwona lampka, bo nadwaga brzmi niegroźnie, ale może ona zwiększać ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych. Zaliczamy do nich choroby serca oraz cukrzycę typu 2. Dlatego też warto wziąć sobie uzyskany wynik do serca i spróbować go obniżyć poprzez zmniejszenie masy ciała. Wracając do interpretacji wyników BMI – jeżeli uzyskana wartość jest wyższa niż 30 oznacza to otyłość. Wynik ten wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest związany z podwyższonym ryzykiem poważnych schorzeń zdrowotnych

Należy jednak pamiętać, że BMI to wskaźnik bardzo ogólny. Nie uwzględnia składu ciała, czyli tego jak dużo ważą np. mięśnie lub jak rozmieszczony w ciele jest tłuszcz, dlatego w niektórych przypadkach, np. u sportowców z dużą masą mięśniową, uzyskany wynik może nie odzwierciedlać rzeczywistego stanu zdrowia. Trzeba jednak przyznać, że BMI jest przydatnym wskaźnikiem. Dobrze jest traktować go jako punkt wyjścia do dalszej analizy stanu zdrowia.

Kiedy kalkulator BMI pokazuje nadwagę

Jeśli kalkulator BMI wskazuje na nadwagę , czyli wartość między 25 a 29,9, oznacza to, że masa ciała jest wyższa niż uznawana za optymalną w stosunku do wzrostu. Nadwaga może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 czy choroby serca. Dlatego warto przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem diety, albo zmianą nawyków żywieniowych np. okna żywieniowego? Zawsze dobrym pomysłem jest także zwiększenie aktywności fizycznej. Nie musi być to od razu trening siłowy, ale np. powroty piechota z pracy do domu lub codzienny spacer.

No i tak jak wspominaliśmy powyżej, warto mieć na uwadze, że sam wskaźnik BMI nie uwzględnia składu ciała. Zatem osoby o dużej masie mięśniowej, np. sportowcy, mogą mieć podwyższone BMI, mimo że nie mają nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dlatego interpretując wynik, warto także przeanalizować czynniki takie jak: poziom tkanki tłuszczowej, obwód talii oraz ogólny stan zdrowia i samopoczucia.

Wysoki wskaźnik BMI nie oznacza oczywiście, że jesteśmy chorzy. Niemniej jednak warto pamiętać, że nadwaga może prowadzić do otyłości. A problem otyłości i związanych z nią schorzeń dotyczy coraz większej ilości osób. Pierwszem zaś krokiem, aby im przeciwdziałać jest utrata wagi.

Kiedy kalkulator BMI pokazuje niedowagę

Zbyt niski wynik na kalkulatorze BMI o wartości poniżej 18,5 może oznaczać, że masa ciała jest zbyt niska w stosunku do wzrostu. Niedowaga bywa związana z niedożywieniem. Wiąże się z osłabieniem organizmu, niedoborami składników odżywczych. W skrajnych przypadkach może dojść do zwiększonego ryzyka osłabienia odporności, osteoporozy, a nawet problemów hormonalnych. Warto jednak pamiętać, osoby naturalnie szczupłe mogą mieć niski BMI, mimo że są zdrowe. Jeśli jednak wynik budzi niepokój. Lub też co gorsza, towarzyszą mu objawy, takie jak osłabienie, częste infekcje czy wypadanie włosów. W takich przypadkach warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Specjalista oceni stan zdrowia i ewentualnie dopasuje dietę w celu osiągnięcia prawidłowej masy ciała.

Po co znać swoje BMI?

Znajomość swojego BMI to szybki i prosty sposób, by sprawdzić, czy nasza waga jest w zdrowym przedziale. Nie jest to co prawda perfekcyjny wskaźnik, ale może być dobrą wskazówką, czy warto coś zmienić w stylu życia. Na przykład bardziej zadbać o dietę lub zwiększyć aktywność fizyczną, gdy kalkulator BMI pokazuje zbyt wysoką wartość. Szybka reakcja na osiągnięty wynik, pomaga też w wychwyceniu potencjalnych zagrożeń zdrowotnych. Należą do nich nadwaga czy niedowaga, które mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Oczywiście BMI to tylko liczba, a każdy organizm jest inny. Dlatego uzyskany wynik warto traktować jako punkt wyjścia do dalszej analizy, a nie jedyny wyznacznik tego, czy mamy dobra wagę i jesteśmy zdrowi, czy tez nie.

Właściwe BMI – jak osiągnąć i utrzymać?

Dla przypomnienia, właściwe BMI to takie, które mieści się w przedziale 18,5–24,9. Taki wynik oznacza, że masa ciała jest odpowiednia w stosunku do wzrostu. Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi nie wymaga drastycznych diet ani morderczych treningów. Klucz do sukcesu tkwi w równowadze. Warto postawić na różnorodną dietę, bogatą w warzywa, owoce, białko i zdrowe tłuszcze. Jeżeli chcesz schudnąć warto obliczyć sobie swoja podstawową przemianę materii i dostarczana ilość kalorii utrzymać w deficycie. Wówczas organizm zacznie spalać nagromadzony w organizmie tłuszcz.

Oczywiście wartość kaloryczna nie może być też zbyt niska. W taki sposób łatwo sobie zaszkodzić, a w najlepszym przypadku wrócić do punktu wyjścia, po tym jak przestaniemy stosować dietę. Oczywiście duże znaczenie ma też regularna aktywność fizyczna. Najlepiej wybrać rodzaj ruchu, który sprawia przyjemność. Może to być spacer, taniec, jazda na rowerze czy siłownia.

No i najważniejsze – należy słuchać swojego organizmu, unikanie stresującego liczenia kalorii i dbanie o zdrowe nawyki na co dzień. Małe zmiany, wprowadzone stopniowo, dają najlepsze efekty i pomagają utrzymać właściwe BMI bez wyrzeczeń.

Kalkulator podstawowej przemiany materii według wzoru Harrisa Benedicta

Nasz kalkulator został rozbudowany o dodatkową funkcję, a mianowicie wyliczając BMI możesz też sprawdzić swoja podstawową przemianę materii na podstawie wzoru Harrisa-Benedicta. Jest to jedna z najbardziej popularnych metod określania minimalnej ilości kalorii, jaką organizm potrzebuje do podtrzymania podstawowych funkcji życiowych. Wzór podobnie jak kalkulator BMI uwzględnia takie parametry jak masa ciała i wzrost, a ponad to także płeć i wiek. Te informacje pozwalają na uzyskanie precyzyjnego wyniku dostosowanego do indywidualnych cech użytkownika.

Dzięki tej funkcji kalkulatora użytkownicy mogą łatwo sprawdzić swoje aktualne BMI i oszacować swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Dzięki temu możesz dopasować dietę do swoich potrzeb, a to jest szczególnie przydatne dla osób dbających o zdrowie, planujących redukcję masy ciała lub budowanie masy mięśniowej.