Właściwości, zastosowanie i działanie - glinka biała

Biała glinka – właściwości, działanie, zastosowanie i gdzie kupić?

Biała glinka od wieków służyła Chińczykom do produkcji słynnej porcelany. Ale czy to jedyne jej zastosowanie? Odpowiedź brzmi: nie. Glinka biała jest bardzo ceniona w przemyśle kosmetycznym i medycynie. Ma wspaniały wpływ na skórę – odkaża ją, oczyszcza, matuje i wygładza. Poznaj jej właściwości i możliwości zastosowania w pielęgnacji urody oraz zdrowia.

Czym jest glinka biała?

Zastosowanie i charakterystyka - glinka biała

Kaolin, bo to jej zamienna nazwa, jest tak, jak glinka zielona surowcem w 100% naturalnym. Nazwa kaolin pochodzi od chińskiej góry Kao-ling, z której podnóża początkowo wydobywano białą glinkę. Kaolin bywa również nazywany glinką chińską lub porcelanową.

Skały z których jest wydobywana są bardzo bogate w krzem i glin. Sama glinka ma postać białego, miałkiego proszku. Po wydobyciu jest suszona na słońcu i rozdrabniana. Jej pH wynosi 5, co odpowiada pH ludzkiej skóry. Dzięki temu kaolin znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i medycynie. Na skórę działa niezwykle delikatnie nie podrażniając jej, dlatego też mogą ją stosować nawet osoby z bardzo wrażliwą i suchą skórą.

W glince znajdziemy bogactwo minerałów takich jak: krzem, żelazo, potas, magnez, tytan, sód, wapń, glin.

skład- glinki białej- krzem, żelazo, potas, magnez, tytan, sód, wapń, glin

Biała glinka – właściwości i działanie

Jest znacznie łagodniejsza dla skóry niż jej zielona siostra. Dlatego też jest zalecana do pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej i dojrzałej. Glinka biała jest całkowicie hipoalergiczna i nie powoduje podrażnień. Można stosować ją wewnętrznie, w formie zawiesiny z wodą oraz zewnętrznie, do tworzenia naturalnych: past, maści, okładów, kompresów i maseczek.

Glinka ma właściwości odkażające, oczyszczające, matujące i odświeżające. Jej działaniem zachwycą się przede wszystkim osoby posiadające cerę naczynkową i skłonną do podrażnień, ale także tłustą i trądzikową z problemami skórnymi, które wymagają uspokojenia i wyciszenia.

Biała glinka pomoże nam pozbyć się zanieczyszczeń skóry bez naruszania jej bariery hydrolipidowej i narażania jej na przesuszenie.

Co ciekawe, glinka biała nie jest doceniana tylko ze względu na swoje właściwości oczyszczające, złuszczające i wygładzające. Często jest także stosowana do produkcji kosmetyków kolorowych, takich jak pudry, róże i cienie do powiek jako baza tych produktów.

Ponadto, dzięki zawartości tytanu w swoim składzie, glinka biała jest naturalnym filtrem słonecznym i w kosmetyce stosuje się ją do produkcji kosmetyków przeciwsłonecznych.

Właściwości i zastosowanie białej glinki.

Zastosowanie glinki białej

Kaolin, podobnie jak pozostałe glinki kosmetyczne ma bardzo wszechstronne zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Dzieje się tak głównie za sprawą jej właściwości oczyszczających i kojących.

Charakterystykę pozostałych glinek znajdziesz w artykule „Glinka kosmetyczna – rodzaje, zastosowanie, gdzie kupić?„. Z artykułu dowiesz się jak dobrać glinkę do rodzaju skóry, tak aby Twoja skóra najlepiej na tym skorzystała.

Glinka biała na twarz

Ze względu na zawartość krzemianu glinu, glinka biała świetnie sprawdza się w pielęgnacji cery problematycznej. Dzięki niemu, po zabiegu z użyciem glinki, skóra jest ściągnieta, a wszelkie ranki szybko ulegają zabliźnieniu i wygojeniu. Ponadto kaolin nie powoduje nadmiernego wysuszenia skóry, przez co nie podrażnia nawet bardzo wrażliwej, naczynkowej, a także suchej skóry.

Skóra trądzikowa, systematycznie pielęgnowana białą glinką, staje się uspokojona, a co najważniejsze jej pory są oczyszczone i ściągnięte, a przez to mniej widoczne. Problem „czarnych kropek” znika, a stany zapalne stają wyciszone. Ukrwienie skóry, przez co także jej koloryt znacznie się poprawia. Kaolin doskonale wygładza skórę, usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia, a także wspomaga jej regenerację.

Oczyszczająca maseczka z białej glinki.

Biała glinka w higienie jamy ustnej

Z glinki można zrobić także naturalną, antybakteryjną pastę do zębów. Regularne szczotkowanie zębów z zastosowaniem jej, wzmacnia zęby i pozwala pozbyć się kamienia nazębnego i krwawienia dziąseł. Ponadto używanie glinki białej do mycia zębów, wybiela szkliwo i przeciwdziała próchnicy.

Warto włączyć kaolin do pielęgnacji jamy ustnej. Zwłaszcza, że sprawdza się ona także przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Głównie za sprawą swoich antybakteryjnych i wzmacniających właściwości. W celu przygotowania roztworu do płukania gardła wystarczy 4 gramy glinki rozpuścić w szklance naparu z szałwii i płukać nim gardło kilka razy dziennie.

Biała glinka stosowana do mycią zębów i higieny jamy ustnej.

Tak jak w przypadku pozostałych glinek, warto pamiętać, aby do ich przygotowania nie korzystać z przyrządów wykonanych z metalu. Zetknięcie z nim powoduje utratę dobroczynnych właściwości przez glinki.

Glinka biała na włosy

Kaolin nadaje się również do pielęgnacji skóry głowy i włosów. Wzmacnia cebulki włosów, sprawia, że stają się mniej łamliwe i nie wypadają. Skóra głowy po zabiegu staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, a gruczoły łojowe uspokojone.

Żeby wypróbować ten sposób na własnej skórze, należy z glinki i odrobiny wody zrobić pastę, a następnie nałożyć ją na skalp, delikatnie wmasować i pozostawić na około 15 minut na włosach. Po upływie tego czasu należy głowę dokładnie wypłukać i umyć łagodnym szamponem.

Zabieg należy powtarzać raz w tygodniu, a już po miesiącu kuracji zauważymy znaczną poprawę kondycji włosów i skóry głowy.

Stosowanie białej glinki w pielęgnacji włosów i skóry głowy.

Biała glinka na ciało

Jeżeli chcesz ujędrnić swoją skórę, wyleczyć stany zapalne i podrażnienia, przygotuj sobie leczniczą kąpiel z dodatkiem glinki białej. Wpływa ona mineralizująco i oczyszczająco na organizm. Aby przygotować sobie taką relaksującą kąpiel, wsyp do wanny około 1/2 szklanki białej glinki i zalej ją ciepłą wodą. Zrelaksuj się leżąc w tak przygotowanym roztworze. Wystarczy 15 minut, aby kaolin zadziałał na Twoją skórę. Po zakończonej kąpieli dokładnie opłucz ciało, a po wysuszeniu skóry nanieś na nią preparat nawilżający.

Żeby na zabiegu skorzystało nie tylko ciało, ale także dusza, warto do kąpieli dodać parę kropel ulubionego olejku eterycznego.

Zobacz także:

Łuska gryki i jej właściwości

Gdzie kupić glinkę białą?

Jak już wspomniałam glinka biała ma bardzo wszechstronne zastosowanie. Można używać jej do pielęgnacji skóry twarzy, skóry głowy i włosów, do mycia zębów. Sprawdza się także jako ratunek w przypadku bólu gardła i infekcji górnych dróg oddechowych, a także krwawiących dziąseł. Ponad to jest zalecana także do mineralizacji ciała podczas kąpieli i różnego rodzaju zabiegów antycellulitowych np. owijania dotkniętego cellulitem ciała, bandażami nasączonymi w roztworze z koalinu i soli. Zdecydowanie warto mieć ją w swoim domu.

Glinkę białą można nabyć stacjonarnie i onlline np. biała glinka Argital. Na stronie sklepu znajdziesz bogaty opis tego produktu i jeszcze więcej możliwości jego zastosowania.

Maseczka z glinki białej – jak zrobić?

Biała glinka świetnie łączy się z wodą i olejami naturalnymi przez co przygotowanie maseczki upiększającej na twarz z jej udziałem jest bardzo proste. Jeżeli Twoja skóra jest pozbawiona jędrności i wymaga oczyszczenia i i wygładzenia, sięgnij właśnie po maseczkę z białej glinki.

Maseczka z białej-glinki - jak ja zrobić?

Przygotuj białą glinkę i odrobinę (około 3 łyżki) letniej, przegotowanej wody.

  1. Wymieszaj składniki

    Do szklanej lub porcelanowej miseczki, wsyp kaolin i dodaj do niego wodę. Następnie dokładnie wymieszaj preparat, tak, aby pozbyć się grudek. Maseczka powinna mieć konsystencję gęstej pasty.

  2. Nałóż maseczkę na twarz lub ciało

    Z pomocą pędzelka lub drewnianej szpatułki równomiernie nałóż maseczkę na twarz lub ciało.

  3. Nie pozwól maseczce wyschnąć na skórze

    Dopilnuj, aby maseczka na wyschła. Możesz zwilżać ją hydrolatem, wodą termalna lub po prostu przegotowaną wodą z pojemnikiem z atomizerem..

  4. Odczekaj 20 minut

    Ten czas w zupełności wystarczy, aby glinka zadziałała na skórę.

  5. Zmyj maseczkę

    Użyj do tego celu letniej wody. Staraj się nie ścierać przyschniętych brzegów, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia skóry.

  6. Tonizuj

    Po zabiegu przetrzyj skórę twarzy odpowiednio dobranym do jej typu tonikiem lub hydrolatem i nałóż krem pielęgnacyjny.

  7. Ciesz się piękną skórą

    Po zastosowaniu maseczki cera jest oczyszczona, rozjaśniona i wygładzona.
    Czego chcieć więcej?

Swoją maseczkę możesz też odrobinę podrasować zastępując wodę np. hydrolatem lub wodą różaną lub dodać do niej odrobinę ulubionego oleju naturalnego. To dodatkowo podbije jej działanie.

Poznaj także właściwości i zastosowanie glinki zielonej.