Glinka zielona - zastosowanie i właściwości

Glinka zielona – właściwości, zastosowanie, gdzie kupić?

Jak sama nazwa wskazuje, glinka zielona, ma zielonkawą barwę, która wynika z obecności w jej składzie dużej ilości jonów żelaza. Jest jedną z najpopularniejszych glinek. Czy jednak znasz całe spectrum jej możliwości? Zapraszam do artykułu o właściwościach, sposobach stosowania i odziaływaniu glinki zielonej.

Czym jest glinka zielona?

Wydobywana jest głównie we Francji i Stanach Zjednoczonych z głęboko usytuowanych pokładów krzemionkowo -aluminiowych.

Rodzaje glinki zielonej

Wyróżniamy dwa rodzaje:

  • Montmorillonite – nazwa ta pochodzi od nazwy regionu jej wydobywania, na południu Francji. W jej składzie znajdziemy, aż 20 soli mineralnych oraz mikroelementy i dobroczynne dla skóry pierwiastki.
  • Illite – pozyskiwana jest w USA, a jej nazwa pochodzi od stanu Illinois – miejsca gdzie po raz pierwszy została wydobyta.

Obydwa rodzaje, montmorillonite i illite wpływają na skórę oczyszczająca i leczniczo.

Jak już wspomniałam w glince znajdziemy bardzo dużo mikro i makroelementów, są to między innymi: żelazo, krzem, magnez, selen, wapń, fosfor, mangan i miedź.

Skład - glinka zielona - mikroelementy - makroelementy

Glinka zielona – właściwości i działanie

Glinka zielona ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne. Dlatego też stosowanie jej na skórę jest szczególnie polecane w pielęgnacji cer tłustych i problematycznych. Glinka świetnie oczyszcza, matuje i wygładza skórę, a także zapobiega powstawaniu niedoskonałości. Wszystko to dzięki jej zdolności do wiązania toksyn, które usuwane są ze skóry lub z organizmu wraz z glinką.

Stosowana systematycznie glinka reguluje produkcję sebum. W efekcie skóra przetłuszcza się zdecydowanie mniej, a jej pory są mniej widoczne. Ponadto przyspiesza gojenie się już obecnych na skórze zmian i stanów zapalnych

Glinka zielona - zastosowanie i właściwości

Zastosowanie glinki zielonej

Mało kto wie, że glinkę zieloną stosować można nie tylko od zewnątrz, na skórę, ale także od wewnątrz. Zwolennicy medycyny naturalnej doceniają zwłaszcza jej pomoc w różnego rodzaju chorobach układu pokarmowego oraz do zwalczania stanów zapalnych w jamie ustnej.

Glinka zielona na twarz

Na twarz najlepiej jest stosować glinkę w postaci maseczki. Warto jednak pamiętać, aby nie doprowadzić jej do całkowitego wyschnięcia, gdyż wówczas nie będzie działać tak efektownie. Aby temu zapobiec do przygotowywanej maseczki z glinki zielonej można dodać odrobinę jogurtu lub ulubionego olejku.

Stosowanie glinki zielonej na twarz oczyszcza skórę i ujednolica jej koloryt. Pory są oczyszczone, zwężone, a przez to mniej widoczne. W stosunkowo krótkim czasie kondycja skóry bardzo się poprawia. Jej struktura jest wygładzona i ujędrniona, a procesy starzenia opóźnione.

Glinkę możesz wykorzystać także do wykonania peelingu jeżeli nie masz zbyt wiele czasu. Po prostu po nałożeniu pasty na twarz wykonaj delikatny masaż. Glinka aplikowana w ten sposób również pomoże pozbyć się ze skóry martwych komórek naskórka.

Poznaj też inne rodzaje glinek kosmetycznych jaka dopasować glinkę do rodzaju cery. Informacje znajdziesz w naszym artykule „Glinka kosmetyczna – rodzaje, zastosowanie, gdzie kupić?„.

Stosowanie glinki zielonej na twarz.

Glinka zielona do picia

Możliwość wiązania i pochłaniania toksyn przez glinkę jest wykorzystywana również w leczeniu różnego rodzaju zatruć pokarmowych, zaburzeń trawienia i chorób jelit, a także w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej, gardła i migdałków oraz chorobach dziąseł i zębów.

W celu pozbycia się problemów z układem pokarmowym zaleca się przyjmowanie zawiesiny 1 łyżeczki glinki zielonej (około 5 g) z wodą lub herbatą na czczo. Miksturę najlepiej przygotować wieczorem dzień wcześniej, aby glinka miała czas odstać około 12 godzin. Taka kuracja powinna trwać około 12 tygodni.

Glinka zielona jest też świetna w leczeniu zatruć pokarmowych i biegunek. Aby sobie z nimi poradzić należy przyjmować do kilku łyżeczek glinki, aż do ustąpienia objawów.

W przypadku chorób jamy ustnej należy płukać jamę ustną i gardło roztworem glinki i wody – łyżeczka glinki na pół szklanki wody , kilka razy dziennie.

Należy pamiętać, żeby do przygotowywania roztworów, maseczek czy peelingów nie używać metalowych: naczyń, łyżeczek i mieszadełek. Kontakt z metalem powoduje, ze glinka traci swoje lecznicze właściwości.

Glinka zielona w leczeniu chorób układu pokarmowego.

Glinka na włosy

Mało kto wie, że skórę głowy również należy regularnie złuszczać, tak jak skórę na ciele i na twarzy. Raz na jakiś czas warto wykonać taki peeling, aby usunąć ze skóry głowy martwe komórki. Częstotliwość przeprowadzania takiego zabiegu zależy oczywiście od tego jak bardzo włosy się przetłuszczają. Mocno przetłuszczające się włosy wymagają częstszych peelingów – mniej więcej raz na tydzień.

Do wykonania peelingu skóry głowy potrzebna będzie nam zielona glinka i odrobina wody. Należy zmieszać oba te składniki i nałożyć na zwilżone włosy i skórę głowy. Następnie wykonujemy 2-3 minutowy masaż i zmywamy. Zielona glinka doskonale pochłania sebum i zanieczyszczenia, a zawarty w niej krzem wzmacnia cebulki włosowe.

Stosowanie glinki zielonej do oczyszczania włosów i skóry głowy.

Gdzie kupić glinkę zieloną?

Glinkę można bez problemu kupić w sklepach stacjonarnych jak i internetowych. Znajdziesz je bez problemu wpisując w wyszukiwarkę frazę „glinka zielona” np. Dar Natury 1000 g. Online znajdziesz też, mnóstwo propozycji kosmetyków naturalnych z zastopowaniem glinki zielonej, tak jak gotowa maseczka do twarzy i ciała z glinką zieloną. Na uwagę zasługuje też pasta do zębów z dodatkiem glinki, gdyż świetnie oczyszcza zęby, działa ściągająco i odkażająco na jamę ustną.

Przed zakupem na pewno warto upewnić się jaki jest kolor glinki. Powinna być ona zielona. Szare zabarwienie proszku może oznaczać, że jego jakość nie jest najlepsza. Warto oczywiście też sprawdzić czy kupujemy 100% glinkę zieloną bez żadnych wypełniaczy.

Maseczka z glinki zielonej – jak zrobić?

Glinka zielona - sposób na czystą i piękna skórę.

Jej przygotowanie jest bardzo proste. Oto instrukcja jak krok po kroku przygotować maseczkę z glinki zielonej na twarz:

  1. Przygotuj naczynie i przyrząd, którym wymieszasz maseczkę.

    Najlepiej jeżeli będzie to ceramiczna lub szklana miseczka i drewniany patyczek lub pędzel.

  2. Rozmieszaj maseczkę

    Do naczynia wsyp porcję zielonej glinki, żeby pokryć całą twarz wystarczy jej niewielka ilość – równowartość łyżki stołowej.
    Do glinki możesz dodać wodę, najlepiej przegotowaną. Możesz też zastosować hydrolat dostosowany do potrzeb Twojej skóry. Jeżeli potrzebuje ona nawilżenia, to bardzo dobrze sprawdzi się odrobina jogurtu naturalnego lub olej np. z czarnuszki lub awokado dodane do maseczki. Dodatkowo zapobiegnie to jej szybkiemu wysychaniu.
    Wymieszaj całość tak, aby powstała jednolita konsystencja.

  3. Nałóż maseczkę na twarz

    Oczywiście wcześniej warto dokładnie ją umyć. Maseczkę nałóż z pomocą szpatułki lub pędzelka równomiernie na całą buzię.

  4. Odczekaj – niech maseczka działa

    Pozostaw maseczkę na twarzy na około 10 – 15 minut. Nie dopuść do jej wyschnięcia, aby temu zapobiec możesz maskę spryskiwać wodą termalną, hydrolatem lub przegotowana wodą z pomocą rozpylacza.

  5. Zmyj maseczkę

    Po 10-15 minutach maseczkę zmyj z twarzy letnią wodą.