Glinka kosmetyczna - jej rodzaje i zastosowanie

Glinka kosmetyczna – rodzaje, zastosowanie, gdzie kupić?

Co to jest glinka?

Glinka kosmetyczna to naturalny minerał, który znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, ale także w medycynie. Należy do grupy uwodnionych glinokrzemianów, nazywanych minerałami ilastymi.

Glinki posiadają łatwo przyswajalne związki mineralne, dzięki czemu oczyszczają i detoksykują. Mają świetne właściwości absorbujące oraz pobudzające mikrokrążenie skóry. Wpływa to na szybszy przepływ krwi i limfy, co z kolei przekłada się na lepsze ukrwienie tkanek.

Właściwości glinki

Jest wiele rodzajów glinek kosmetycznych, które są odpowiednie dla różnych typów skóry. Można tworzyć z nich maseczki, wykorzystywać w pielęgnacji włosów, stosować do kąpieli, a nawet pić. Wszystkie rodzaje mają jednak wspólne cechy, a mianowicie, właściwości absorpcyjne. Świetnie pochłaniają zanieczyszczenia, nadmiar sebum oraz produkty metabolizmu skóry. Dzieje się tak ponieważ same mają ładunek ujemny i dzięki temu przyciągają do siebie cząsteczki substancji toksycznych, które mają ładunek dodatni. W ten sposób oczyszczają skórę usuwając martwe komórki naskórka, a dodatkowo wygładzają ją i ujędrniają.

Glinki mają neutralne lub lekko zasadowe pH, dlatego dobrze pochłaniają tłuszcz i są łatwo zmywalne przez wodę. Glinka kosmetyczna dobrej jakości sama nie posiada zanieczyszczeń, jest minerałem całkowicie naturalnym. Co za tym idzie, jest hypoalergiczna, nie uczula i może być stosowana do pielęgnacji nawet wrażliwej i łatwej do podrażnień skóry.

Są dobrym wyborem, dla posiadaczy cer przede wszystkim problematycznych, przetłuszczających się, głównie ze względu na zdolność pochłaniania sebum i zanieczyszczeń. Poza tym działają przeciwbakteryjnie, ściągająco i złuszczająco na skórę, co jest kluczowe w pielęgnacji tego rodzaju cery.

Systematyczne stosowanie glinek wpływa na poprawę kolorytu skóry, jej wygładzenie, ujędrnienie, a także przyspiesza proces gojenia się ran. Ponad to, glinki zawierają potrzebne organizmowi mikro i makroelementy w bardzo przystępnej formie. W składzie glinek kosmetycznych znajdziemy m.in.:

  • krzem
  • magnez
  • wapń
  • potas
  • żelazo
  • fosfor
  • cynk
  • miedź
  • selen

W związku z tym, że rodzajów glinki kosmetycznej jest kilka, postaram się przybliżyć działanie większości z nich, aby każda zainteresowana osoba znalazła pośród nich glinkę odpowiednią dla siebie.

Rodzaje glinek kosmetycznych

Warto wiedzieć, że najlepsze dla naszej skóry i naszego organizmu są glinki kosmetyczne i medyczne zawierające 95-98 % substancji aktywnych. Ważne też, aby nie zawierały one niepotrzebnych dodatków, takich jak: substancje zapachowe, substancje stosowane przeciw zbrylaniu się glinki, emulgatory itp. Wszystko to, jest niepotrzebnym dodatkiem, który może obniżyć skuteczność działania samej glinki. Przy wyborze odpowiedniej należy jeszcze zwrócić uwagę na jej najistotniejszą cechę, czyli kolor. Określa on odmianę i świadczy o różnych właściwościach.

glinka zielona

Glinka zielona - jeden z rodzajów glinek kosmetycznych

Zielony kolor zawdzięcza obecności jonów żelaza. Jest idealna do pielęgnacji cery tłustej, łojotokowej, problematycznej oraz mieszanej. Ma właściwości pochłaniające zanieczyszczenia, dzięki którym dogłębnie oczyszcza skórę, przygotowując ją do kolejnych etapów pielęgnacji. Poza tym świetnie dezynfekuje cerę, odtłuszcza ją i regeneruje. Dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, hamuje namnażanie się bakterii, dlatego jest niezastąpiona podczas leczenia trądziku i innego rodzaju zmian skórnych.

Glinka zielona nie jest może idealnym rozwiązaniem dla pielęgnacji cery bardzo suchej i delikatnej, ale świetnie sprawdza się w przypadku skóry mieszanej. Oczyszcza pory skóry i normuje wydzielanie sebum, a dzięki swoim właściwościom ściągającym, świetnie radzi sobie też z drobnymi zmarszczkami, ponieważ pobudza mikrokrążenie w skórze. Przy regularnym stosowaniu glinki zielonej, cera będzie wolna od zanieczyszczeń, promienna i wygładzona.

Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków na bazie zielonej glinki. Na uwagę zdecydowanie zasługują kosmetyki włoskiej firmy Farmavit, które są tworzone na bazie glinek. W ofercie dostępna jest zielona glinka w czystej postaci, z której można samodzielnie przygotować mnóstwo fantastycznych kosmetyków. Osoby, które lubią nabyć gotowy preparat, również mogą wybierać spośród wielu propozycji np. w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej znakomicie sprawdzi się maseczka do twarzy z zieloną glinką.

glinka biała

glinka biała

Jest to najczęściej wykorzystywana w kosmetyce odmiana glinki. Jest bardzo delikatna, przemawia za tym fakt, że stosuje się ją jako główny składnik np. talków dla niemowląt. Ma właściwości uspokajające, ściągające, odżywiające i regenerujące skórę. Świetnie łagodzi wszelkie podrażnienia skóry i pozytywnie wpływa na jej uszkodzenia przyspieszając proces zabliźniania.

Glinka biała najlepiej sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i cienkiej na której szybko tworzą się zmarszczki. Nawilża ją, regeneruje, uelastycznia i poprawia jej koloryt.

Czysta biała glinka można stosować na wiele sposobów np. robiąc z niej maseczki na twarz, stosując na włosy w celu zmniejszenia ich łamliwości i procesu wypadania. Odpowiednio przygotowaną glinkę białą poprzez dodanie olejku z anyżu lub kopru włoskiego można również stosować jako okład na brzuch w przypadku wzdęć.

glinka czerwona

Jej właściwości zbliżone są do działania glinki zielonej. Przede wszystkim świetnie pochłania sebum i wszelkie zanieczyszczenia. To czyni ją dobrym wyborem w przypadku chęci właściwego zadbania o cerę tłustą i problematyczną. Glinka czerwona jest jednak odrobinę łagodniejsza niż zielona, dzięki czemu bardzo dobrze nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej. Ma właściwość obkurczania i uszczelniania naczynek krwionośnych i zapobiega ich rozszerzaniu się. Dzięki temu idealnie sprawdza się w pielęgnacji cery dotkniętej trądzikiem różowatym. Po zastosowaniu maseczki z czerwonej glinki skóra staje się wygładzona i odświeżona.

glinka różowa

glinka różowa

Jest ona właściwie mieszanką glinki białej i czerwonej w proporcji mniej więcej 2:1. Jest stworzona sztucznie, ale dzięki temu ma właściwości dwóch wyżej opisanych glinek. Glinka różowa jest idealna do pielęgnacji skóry wrażliwej, delikatnej, naczynkowej, a nawet alergicznej. Stosowana na skórę koi ją, odpręża i uspakaja.

glinka niebieska, inaczej glinka bentonitowa

To bardzo interesująca glinka kosmetyczna, której możliwości stosowania są bardzo szerokie. Idealnie sprawdza się w przypadku cer tłustych i łojotokowych, a nawet dotkniętych chorobami skóry, takimi jak łuszczyca czy egzema. Glinka ma bardzo silne właściwości absorbujące, dzięki temu idealnie oczyszcza cerę. Pochłania nadmiar sebum, i wszelkie zanieczyszczenia, a dodatkowo przenika w głąb skóry. Poprawia krążenie, odżywia ją i sprzyja regeneracji jej komórkowej. Dzięki temu wspaniale wygładza zmarszczki i rozjaśnia cerę, czyniąc ją zdrową i promienną.

Glinka niebieska znajduje swoje zastosowanie także w zabiegach antycellulitowych. Dzięki działaniu na głębsze warstwy skóry i pobudzanie krążenia, idealnie sprawdza się także w tym zakresie.

glinka żółta

Ma działanie bardzo zbliżone do glinki czerwonej, z ta różnicą, że w żółtej glince jest zdecydowanie więcej tlenku żelaza. Poza tym ma dużą zawartość krzemu, siarki i magnezu. Stosuje się ją przede wszystkim do pielęgnacji cery tłustej, ale także cer dojrzałych, które naznaczone są zmarszczkami. Podobnie jak glinka biała, w delikatny sposób usuwa zanieczyszczenia, zrogowacenia i suche skórki.

Zastosowanie glinek

Glinka kosmetyczna do włosów

Szampon-peeling z glinką przygotujemy w bardzo prosty mieszając:

  • 4 łyżki wybranej glinki kosmetycznej
  • naturalne mydło najlepiej o gęstej konsystencji
  • 1/4 szklanki mleka kokosowego

Niestety z uwagi na dodatek mleka kokosowego, mieszanka nie nadaje się do dłuższego przechowywania jej. Warto jednak od czasu do czasu przygotować niewielką porcję i użyć jej do mycia, aby dogłębnie oczyścić włosy i skórę głowy.

Na rynku są też oczywiście dostępne gotowe szampony z dodatkiem glinek np. wzmacniający szampon z glinką niebieską, który wspomaga odbudowę włosów, a także przywraca równowagę skory głowy. Przyczynia się dzięki temu do ograniczenia wypadania włosów. Ważne jest, aby rozprowadzony szampon pozostawić na chwilę na włosach. Zawarta w nim glinka będzie mogła wówczas wniknąć we włosy oraz skórę głowy. Szampon zapobiega przetłuszczaniu się włosów i poprawia ich kondycje. Świetnie radzi sobie też z łupieżem i podrażnieniami skóry głowy.

Glinka do picia

Mało kto wie, że glinkę można również pić. Z uwagi na jej bogactwo w dobroczynne pierwiastki i sole mineralne, świetnie sprawdza się również w roli niejako suplementu diety. Glinka zachowuje swoje zdolności do przyciągania i pochłaniania czynników szkodliwych również po jej spożyciu. W naturalny sposób pozwala zachować równowagę wewnątrz organizmu. Świetnie sprawdza się przy zatruciach pokarmowych, zaburzeniach trawienia, a także po kuracjach antybiotykami.

Glinka do picia powinna być stosowana w kuracjach trwających mniej więcej 3 miesiące. Glinkę spożywa się wówczas w formie zawiesiny. Proszek należy rozmieszać w szklance wody i odstawić na noc. Rano pić jeszcze przed zjedzeniem pierwszego posiłku.

Glinka do picia wpływa na organizm w następujący sposób:

  • usuwa z organizmu substancje toksyczne
  • podnosi odporność organizmu
  • dostarcza do organizmu substancje odżywcze, dzięki czemu dobrze wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci
  • kojąco i leczniczo działa na podrażniony przewód pokarmowy
  • wspomaga trawienie i proces odchudzania

Przyjmowana doustnie glinka, wchłania szkodliwe dla organizmu substancje i jest wraz z nimi wydalana z organizmu. Nie działa inwazyjnie, zostawia pożyteczną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, a dodatkowo posiada właściwości antyseptyczne.

Glinka kosmetyczna do twarzy

Glinka kosmetyczna stosowana w pielęgnacji

Kosmetyki na bazie glinek, które dopasowane są do potrzeb skóry potrafią zdziałać cuda. Można wykonać z nich:

  • maseczki na twarz
  • okłady
  • oczyszczające pasty do twarzy
  • kąpiele detoksykacyjne
  • pudry matujące skórę
  • naturalne pasty do zębów

Warto pamiętać, aby glinka nałożona na skórę była ciągle wilgotna. Tylko wtedy działa. Żeby nie dopuścić do wyschnięcia maseczki można dodać do niej odrobinę oleju np. arganowego lub jogurtu naturalnego. Olej oczywiście również można dopasować do potrzeb skóry. W przypadku tłustej cery zaleca się stosowanie oleju z czarnuszki lub oleju konopnego.

W celu przygotowania oczyszczającej pasty do mycia twarzy należy zmieszać:

  • łyżkę białej glinki kosmetycznej,
  • szczyptę cynamonu
  • 3 łyżki mleka kokosowego

Równie dobrze sprawdzi się też wybrana glinka kosmetyczna połączona z hydrolatem. Mieszankę należy nałożyć ją na twarz i masować skórę okrężnymi ruchami, a na koniec zostawić ją na kilka minut, żeby glinka mogła działać i pięknie oczyścić skórę.