Dobroczynny wpływ picia brzozowego soku na nasze zdrowie

Sok z brzozy i jego właściwości

Sok z brzozy po staropolsku nazywany także bzowiną lub oskołą to doskonały sposób na wzmocnienie i oczyszczenie organizmu. Jego picie niesie za sobą więcej plusów niż picie wody, gdyż sok świetnie nawilża i odżywia. Co więcej pomaga także usunąć z organizmu szkodliwe toksyny. Czytaj artykuł i dowiedz się, co zawiera sok z brzozy i dlaczego warto pić go wiosną.

Sok z brzozy i jego pozyskiwanie wczesną wiosną

Sok z brzozy właściwości

Brzozowy sok jest klarowny i wygląda właściwie jak woda. Jego smak jest delikatnie słodki i orzeźwiający. Sok jest bogatym źródłem makro i mikro składników w tym białek i aminokwasów. Zawiera także cenne dla organizmu enzymy, a także elektrolity. Posiada właściwości odtruwające i oczyszczające. Woda brzozowa ma skład zbliżony do składu wody kokosowej, którą pozyskuje się z młodych, zielonych jeszcze orzechów kokosowych. Jest również podobnie do niej kaloryczna. W 100g soku znajduje się około 20 kcal, a to naprawdę niewiele zważając jak wiele substancji odżywczych zawiera. W soku z brzozy znajdują się także saponiny, które pomagają znacznie obniżyć poziom cholesterolu i mają działanie przeciwzapalne.

Sok z brzozy zawiera:

  • glukozę
  • fruktozę
  • sacharozę (niewielka ilość)
  • kwasy owocowe
  • aminokwasy
  • witaminę C
  • potas
  • wapń
  • fosfor
  • magnez
  • mangan
  • cynk
  • sód
  • żelazo

Jak widzisz, stanowi on prawdziwą skarbnicę witamin i mikroelementów cennych dla ludzkiego organizmu. Co więcej, jest to produkt w 100% naturalny. Można pić go solo lub jako bazę do zdrowych smoothie z warzyw i owoców.

Pozytywne skutki picia soku z brzozy dla ludzkiego organizmu

Sok z brzozy – na co stosować?

Wiadomo, że odpowiednia ilość wody jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Sok brzozowy to właściwie woda, która jest bardzo czysta, bo została przefiltrowana przez system nawadniający drzewa, a dodatkowo bogata w szereg substancji odżywczych. Zobacz na jakie problemy zdrowotne sok z brzozy może pomóc.

Poprawa pracy nerek i oczyszczenie organizmu

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie medycznym w Rumunii wykazały, że sok z brzozy dużo lepiej niż woda destylowana eliminuje z organizmu kwas moczowy i inne szkodliwe produkty przemiany materii. Dzięki temu wpływa on na poprawę pracy nerek i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych i tzw. piasku nerkowego.

Sok z brzozy – naturalny izotonik

Woda brzozowa szybko i skutecznie gasi pragnienie. Co więcej, zapewnia szybkie nawodnienie organizmu i uzupełnienie go o elektrolity, które wydalane są z organizmu wraz z potem. Po napoje izotoniczne szczególnie chętnie sięgają sportowcy, gdyż pomagają one szybko wyrównać poziom nawodnienia.

Zobacz także „Nawadnianie organizmu 8 przykładowych sposobów„.

Poprawa jakości skóry

Oskoła pomaga pozbyć się z organizmu nadmiaru wody. Dzięki temu dobrze wpływa na wygląd skóry, która staje się, rozjaśniona i gładsza, a cellulit zostaje wygładzony. Innym naturalnym sposobem na dbanie o skórę jest także glinka kosmetyczna. Na blogu znajdziesz kilka artykułów na ten temat. Polecam zwłaszcza: „Glinka kosmetyczna – jej rodzaje i zastosowanie„.

Zwalcza bóle stawów

Jak już wspomniałam sok z brzozy bardzo dobrze wpływa na pracę nerek. Dzieje się to za sprawą oczyszczania organizmu z kwasu moczowego. Nadmiar tego kwasu w organizmie może mieć także negatywny wpływ na stawy. A mianowicie w stawach mogą narastać kryształy powodujące ból, a nawet zapalenie stawów. Regularne spożywanie brzozowego soku pomaga w pozbyciu się nadmiaru kwasu, a tym samym tworzeniu się kryształów w stawach.

Odchudzanie

Sok reguluje przemianę materii, a co więcej, pomaga wydalić z organizmu jony sodu i chloru, które są niekorzystne dla ludzkiego organizmu. Oczywiście samo spożywanie soku brzozowego nie wpłynie nagle na redukcję masy ciała. Do tego niezbędna jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna. Nie mniej jednak picie oskoły pomaga w pozbyciu się z organizmu nadmiaru wody, co wpływa na utratę wagi ciała.

Sok z brzozy, a cukrzyca?

Cukrzyca to poważna choroba metaboliczna, która wynika z zaburzonego wydzielania lub działania insuliny. Pojawia się zatem pytanie: Czy picie soku z brzozy wpłynie na podwyższenie poziomu cukru we krwi? Oskowa działa moczopędnie i tak jak większość leków i substancji o takim działaniu, może podnieść poziom cukru we krwi u osób chorych na cukrzycę. Dlatego też planując kurację sokiem z brzozy warto upewnić się, że nie chorujesz na tę chorobę

Pozyskiwanie soku z brzozy

Sok z brzozy pozyskuje się oczywiście z brzóz. W okresie letnim i jesienią, drzewa gromadzą spore ilości wody i składników odżywczych w swoich korzeniach. Dzięki temu z pełną mocą mogą one rosnąć na wiosnę. Kiedy na początku wiosny, substancje te przechodzą z korzeni do pnia i gałęzi, można skorzystać i pobrać prosto z drzewa świeży sok.

Okres wzrostu drzewa, to zarazem najlepszy moment na zebranie soku. Przypada od mniej więcej na połowę marca do połowy kwietnia. Jest to oczywiście ściśle zależne od pogody. Aby było to możliwe temperatura musi być dodatnia (ok 8°C) i utrzymywać się przez minimum tydzień. Wówczas sok w drzewach zaczyna cyrkulować. Sezon na zbieranie soku brzozowego trwa 2-3 tygodnie. Trwa mniej więcej do czasu, aż na brzozach zaczną pojawiać się pierwsze listki.

Oskoła, czyli sok z brzozy – jak zebrać?

Sok z brzozy, czyli oskołę można kupić butelkowany, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie pobrać go prosto z drzewa. Jeżeli pora roku jest odpowiednia, a warunki pogodowe zostały spełnione, to zrobisz to samodzielnie bez najmniejszego problemu.

Instrukcja krok po kroku jak zbierać sok z brzozy

Pobieranie soku z brzozy instrukcja krok po kroku

Potrzebny czas: 1 dzień

Do tego celu wybierz drzewo co najmniej 10-cio letnie. Co ważne, aby nie zaszkodzić drzewu, z jednego można zebrać 10-12 litrów. Większa ilość może niestety doprowadzić do uschnięcia brzozy. Dlatego też po zakończeniu pobierania, wywiercony otwór trzeba zabezpieczyć, tak aby sok nie wydostawał się na zewnątrz, a „rana” mogła się zasklepić.

  1. Potrzebne materiały:

    – wiertarka, najlepiej akumulatorowa
    – wiertło 8-10 mm
    – rurka miedziana, długości około 10 cm
    – młotek
    – butelka, najlepiej plastikowy baniak 2-3 litrowy z uchwytem do przenoszenia
    – mocny sznurek ok. 3m
    – korek do wina
    – ostry nóż

  2. Znajdź odpowiednie miejsce na wywiercenia dziury na pniu drzewa.

    Nie musisz robić nawiertu bardzo wysoko. Wystarczy 1 m nad ziemią. Najlepiej wybierz miejsce wolne od zgrubiałej kory.

  3. Wiercenie

    Nawierć drzewo pod kątem mniej więcej 45° w górę na długość kilku cm.

  4. Umieść miedzianą rurkę w otworze

    Wbij rurkę do wywierconego otworu z pomocą młotka.

  5. Zrób dziurę w butelce

    W górnej części butelki wywierć otwór. Zastosowanie butelki ma ten plus, że do soku nie wpadną owady, listki, czy kurz.

  6. Nałóż butelkę na miedzianą rurkę

    Zrób to w taki sposób, aby rurka przechodziła przez wywiercony w butelce otwór, a sok wypływający z drzewa mógł swobodnie spływać przez rurkę do wnętrza butelki.

  7. Przymocuj butelkę do drzewa

    Przywiąż butelkę do drzewa przy pomocy sznurka.

  8. Zaczekaj 24 godziny

    Zostaw tak przymocowaną butelkę na 1 dobę. W tym czasie sok spłynie i ją napełni.

  9. Zbierz oskołę

    Odwiąż sznurek i zdejmij butelkę z drzewa.

  10. Zabezpiecz dziurę

    Zatkaj wywiercony otwór przy pomocy ostruganego korka po winie lub patyka. Upewnij się, że otwór jest dobrze zabezpieczony. W przeciwnym razie drzewo może uschnąć.

Rurka do pobierania soku z brzozy powinna być miedziana. Dzięki temu sok nie straci swoich substancji odżywczych, gdyż w kontakcie z tym metalem nie będą zachodziły reakcje chemiczne.

Warto także wiedzieć, że ze względu na zawartość cukru, świeży sok z brzozy szybko fermentuje. Dlatego te sok należy przechowywać w chłodnym miejscu maksymalnie cztery dni od zebrania.

Ile soku z brzozy pić?

Kurację sokiem z brzozy najlepiej jest przeprowadzać cyklicznie w regularnych odstępach czasowych. Najlepiej pić oskołę 2 razy dziennie np. rano i wieczorem, przez 2-3 tygodnie.

Jak pić i dawkować sok z brzozy

Dawkowanie oskoły

Soku nie trzeba pić w dużych ilościach. Zupełnie wystarczy 1/4 szklanki pita 2 razy w ciągu dnia. W przypadku szczególnego osłabienia dawkę tę można zwiększyć do szklanki soku, czyli około 250 ml dziennie.

Warto wiedzieć, że picia soku z brzozy nie należy łączyć ze spożywaniem następującymi substancjami: czarną herbatą, alkoholem, kawą, szczawiem, szpinakiem i czekoladą. Substancje, które one zawierają mogą wchodzić w reakcje chemiczne z substancjami zawartymi w soku z brzozy. Taka sytuacja może prowadzić do odkładania się toksyn w organizmie, które niekorzystnie wpływają na organizm. Tak więc jeżeli chcesz w 100% wykorzystać potencjał soku z brzozy i kuracji nim, warto zrezygnować z wyżej wymienionych produktów spożywczych,