Klimatyzacja to zbawienie dla wielu osób. Dotyczy to zarówno domków i mieszkań, jak i miejsc pracy, sklepów czy obiektów użyteczności publicznej. W upalne dni jest jednym z naszych najlepszych przyjaciół, zapewniając komfort i choć na chwilę uwalniając nas od męczącego upału. Jednak jak wszystko, również klimatyzacja ma swoje plusy i minusy. Wiele osób zastanawia się, czy klima jest szkodliwa. Czy może występować coś takiego jak przeziębienie od klimatyzacji? A może klimatyzacja, tak powszechnie używana w codziennym życiu, ma ciemniejsze strony, które mogą wpływać na nasze zdrowie? W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czy klimatyzacja jest jedynie źródłem komfortu, czy może niesie ze sobą pewne zagrożenia, których nie powinniśmy ignorować.
Klimatyzacja w domu, mieszkaniu i firmie – jakie są opcje?
Kiedyś klimatyzacja była synonimem luksusu i czymś na co mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dziś spopularyzowała się, jest tańsza, przez co i łatwiej dostępna. Jako konsumenci mamy naprawdę dużo możliwości jak wyposażyć swoje lokum – prywatne czy służbowe – w klimatyzację. W zależności od potrzeb, przestrzeni oraz budżetu, dostępne są różnorodne opcje, które mogą zaspokoić oczekiwania użytkowników. Pierwsza opcja to klimatyzatory przenośne. To najprostsze i najtańsze rozwiązanie, które nie wymaga pozwolenia ani specjalnego przekształcania wnętrz. Są to idealne rozwiązania dla osób, które chcą chłodzić tylko jedno pomieszczenie lub korzystać z takiego klimatyzatora jako rozwiązania tymczasowego. Klimatyzatory przenośne są łatwo dostępne – można je kupić w sezonie nawet w supermarkecie. Są mobilne (zwykle na kółkach i łatwe w instalacji. Nie wymagają skomplikowanego montażu, jednak trzeba pamiętać o konieczności odprowadzania ciepłego powietrza przez rurę na zewnątrz.
Klimatyzatory split
Druga opcja to klimatyzatory typu split. To rozwiązania najczęściej montowane w domach i mieszkaniach. Taka klimatyzacja składa się z jednostki wewnętrznej (która wydmuchuje chłodne powietrze wewnątrz) i zewnętrznej. Klimatyzatory split są ciche, efektywne, optymalne cenowo. Pozwalają na schłodzenie większych powierzchni, a przy odpowiedniej liczbie jednostek wewnętrznych, mogą obsługiwać kilka pomieszczeń jednocześnie (multi-split). Taki klimatyzator musi zamontować jednak profesjonalista. Świetnym rozwiązaniem, które zapewnia kompleksowość są również systemy multisplit.
Systemy klimatyzacyjne
Systemy VRF/VRV to Zaawansowane systemy klimatyzacyjne, które są szczególnie popularne w większych budynkach komercyjnych, ale mogą być również stosowane w większych domach. Posiadając taki system można zdalnie indywidualnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Takie klimatyzatory są bardzo efektywne, przez co również tanie w eksploatacji.
Klimatyzacja kanałowa
Jeszcze inną opcją jest klimatyzacja kanałowa, która świetnie sprawdza się w biurach i dużych domach, gdzie najważniejsze są kwestie estetyczne. Pozwala ona na dyskretne rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych, które dostarczają chłodne powietrze do pomieszczeń. System ten może być ukryty w suficie podwieszanym, co sprawia, że jednostki wewnętrzne są praktycznie niewidoczne. Jest jednak pewien haczyk – taką klimatyzację trzeba zaprojektować na etapie projektowania wnętrz.
Kolejna opcja to klimatyzacja centralna. Jest to luksusowa opcja, raczej montowana w dużych domach, restauracjach czy w nowoczesnych budynkach komercyjnych.
Czy klimatyzacja jest niezdrowa? Czy możliwe jest przeziębienie od klimatyzacji?
Jak wszystko stosowane w umiarze, klimatyzacja jest bezpieczna i nieszkodliwa, o ile użytkujemy ją z głową i zgodnie z przeznaczeniem. Jest ona bardzo przydatna w zapewnianiu komfortu termicznego. Niewłaściwie używana może jednak być źródłem problemów ze zdrowiem. Zwłaszcza, jeśli jest niewłaściwie używana lub konserwowana.
Suche powietrze od klimatyzacji
Suche powietrze to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych jaki może pojawić się u osób, które regularnie użytkują klimatyzację. Dotyczy to zarówno klimatyzacji domowej, jak i samochodowej. Klimatyzatory działają poprzez odprowadzanie ciepła i wilgoci z powietrza, co w konsekwencji obniża temperaturę, ale także zmniejsza poziom wilgotności w pomieszczeniu. Gdy powietrze jest dużo bardziej suche niż normalnie, może pojawiać się świąd skóry, podrażnienia, przesuszenia, a nawet szybsze starzenie się skóry. Może dojść również do pojawienia się objawów zespołu suchego oka. Takie niewłaściwie nawilżone oko jest bardziej narażone na infekcje. Również błony śluzowe nosa, gardła i dróg oddechowych mogą cierpieć w wyniku zbyt suchego powietrza. Suche powietrze może prowadzić do podrażnienia śluzówki, co objawia się uczuciem suchości, drapania w gardle, a czasami nawet bólem. Przesuszone błony śluzowe nosa mogą pękać, prowadząc do krwawień. Natomiast suche błony śluzowe są mniej skuteczne w zatrzymywaniu drobnoustrojów, co może znacząco zwiększać ryzyko infekcji takich jak przeziębienie czy grypa.
Jak przeciwdziałać zbyt suchemu powietrzu w przestrzeniach z klimą?
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić aby minimalizować negatywne skutki suchego powietrza w klimatyzowanych pomieszczeniach. Używaj nawilżaczy powietrza, gdy nie używasz klimatyzacji. Pij dużo wody. W pomieszczaniach, w których spędzasz dużo czasu ustaw rośliny doniczkowe, które naturalnie zwiększają wilgotność powietrza w procesie transpiracji. Stosuj nawilżające kremy do skóry i krople do oczu w razie konieczności.
Przeziębienie od klimatyzacji – jakie choroby układu oddechowego może wywołać klima?
Niska temperatura i suche powietrze mogą osłabić naturalne mechanizmy obronne organizmu, co ułatwia rozwój infekcji, takich jak przeziębienie czy grypa. Częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest często recyrkulowane bez odpowiedniej wymiany, może sprzyjać rozprzestrzenianiu się wirusów. Samo z siebie nie spowoduje jednak choroby, a jedynie sprawi, że organizm może być na nie bardziej podatny.
Jednym z głównych zagrożeń związanych z klimatyzacją jest rozprzestrzenianie bakterii, wirusów, grzybów oraz pleśni. w niezwykle wilgotnym środowisku klimatyzatorów mogą rozwijać się grzyby i pleśnie. Co więcej, włączony klimatyzator może rozprzestrzeniać zarodnik pleśni na pomieszczenie. Jednym z najbardziej znanych zagrożeń jest bakteria Legionella pneumophila, która może rozwijać się w systemach klimatyzacyjnych, szczególnie w dużych instalacjach w budynkach komercyjnych. Bakteria ta wywołuje chorobę zwaną legionellozą, która może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc. Choroba ta rozwija się po wdychaniu aerozoli zawierających bakterie, które mogą powstawać w nieodpowiednio konserwowanych klimatyzatorach.
Astma od klimy? Czy to możliwe?
Uważa się, że osoby chore na astmę nie powinny korzystać z klimatyzacji, ponieważ może ona zaostrzać objawy choroby. Klimatyzatory mogą zbierać i rozprowadzać różne alergeny, takie jak pyłki, kurz czy roztocza, szczególnie jeśli filtry są brudne lub zużyte. Wdychanie tych alergenów może prowadzić do podrażnienia błon śluzowych, kichania, kataru, kaszlu oraz pogorszenia objawów astmy.
Jak zapobiegać chorobom układu oddechowego związanym z użytkowaniem klimy?
Aby zminimalizować ryzyko problemów z układem oddechowym spowodowanych klimatyzacją, należy regularnie serwisować systemy, szczególnie filtry, zapewnić odpowiednią wentylację i kontrolę wilgotności powietrza, a także unikać dużych różnic temperatur między wnętrzem a otoczeniem. Troska o te aspekty pozwala cieszyć się komfortem klimatyzacji bez negatywnego wpływu na zdrowie.
Skurcze mięśni i bóle stawów jako konsekwencja przewlekłego stosowania klimatyzacji
Klimatyzacja, mimo że zapewnia ulgę w upalne dni, może również wpływać na zdrowie mięśni i stawów, szczególnie gdy jest używana w sposób niewłaściwy lub w ekstremalnych warunkach. Przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych zbyt długo sprzyja skurczom mięśni. Niskie temperatury i suche powietrze mogą powodować, że mięśnie stają się bardziej podatne na skurcze i napięcia. Skurcze mogą występować zwłaszcza w karku, plecach i nogach, gdzie mięśnie są najbardziej narażone na bezpośredni wpływ zimnego powietrza.
Z kolei siedzenie w nieprawidłowej pozycji w klimatyzowanym pomieszczeniu, co gorsza – w strumieniu zimnego powietrza – może prowadzić do napięć i bólu w karku czy plecach. Osoby z chorobami reumatycznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, mogą odczuwać zaostrzenie objawów w wyniku niskiej temperatury i suchości powietrza, co może prowadzić do sztywności stawów i bólu.
Bezpieczna klima – jak nie demonizować klimatyzacji?
Klimatyzacja jest zbawieniem, a żeby nie była przekleństwem trzeba wiedzieć co robić, aby nie musieć martwić się negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Po pierwsze trzeba zrozumieć jak działa klimatyzacja i jaka jest jej rola. Ponadto, koniecznie trzeba klimatyzacji używać zgodnie z przeznaczeniem, regularnie ją konserwować i serwisować. Również troska o odpowiednią wilgotność wnętrza, w którym przebywasz jest niezwykle istotna. Używanie nawilżaczy powietrza lub prostych metod, jak postawienie miski z wodą, może pomóc w utrzymaniu komfortu. Regularne wietrzenie pomieszczeń oraz zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza zapobiega nagromadzeniu się zanieczyszczeń i poprawia jakość powietrza. Pomaga to również w zmniejszeniu ryzyka infekcji dróg oddechowych i alergii.
Klimatyzacja, gdy jest odpowiednio używana i konserwowana, może znacząco poprawić komfort życia bez narażania zdrowia. Kluczem jest dbanie o regularne serwisowanie systemu, utrzymanie odpowiednich warunków w pomieszczeniu oraz świadomość możliwych problemów i sposobów ich unikania. Jeśli chcesz cieszyć się bezpieczną klimatyzacją, skorzystaj z pomocy profesjonalnego dostawcy klimatyzacji, takich jak firma TEKKA – Montaż klimatyzacji Zielona Góra. Tylko tak będziesz mieć pewność, że Twoja klimatyzacja jest prawidłowo zamontowana, skonfigurowana i bezpieczna.