Rodzaje, właściwości i stosowanie kolagenu dla zdrowia i urody

Kolagen – rodzaje, właściwości i zastosowanie

Współczesna wiedza na temat zdrowego stylu życia i dbałości o dobre samopoczucie zdobywa coraz większą popularność. Wszyscy chcemy być zdrowi, piękni i jak najdłużej pełnosprawni. W tym kontekście, jedną z substancji, która zyskuje szczególne zainteresowanie, jest kolagen. Jest to białko, które odgrywa jedną z kluczowych ról w organizmach zwierząt oraz ludzi. Jego unikalne właściwości wpływają nie tylko na kondycję skóry, włosów i paznokci, ale także na zdrowie układu krwionośnego, stawów, ścięgien oraz procesów metabolicznych.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu fascynującemu białku, jego roli w organizmie. A także korzyściom płynącym z jego stosowania oraz praktycznym metodom, dzięki którym możemy zadbać o odpowiednią ilość kolagenu w codziennej diecie. Dzięki tej wnikliwej analizie dowiemy się, w jaki sposób kolagen może wspierać nasze zdrowie. Sprawdzimy też jak go efektywnie stosować oraz dlaczego warto zwrócić uwagę na jego obecność w codziennej rutynie pielęgnacyjnej i dietetycznej.

Właściwości kolagenu

Kolagen to białko. A dokładniej jest to białko strukturalne, które stanowi istotną część tkanki łącznej, czyli substancji międzykomórkowej w organizmach ludzi i zwierząt. Jest on głównym składnikiem skóry, kości, ścięgien, chrząstek, mięśni i naczyń krwionośnych. Stanowi około 30% białek w organizmach ssaków. A więc naprawdę sporo.

Główne właściwości kolagenu to:

 • Podtrzymanie struktury tkanek – pełni funkcję strukturalną, pomagając utrzymać elastyczność różnych tkanek, zwłaszcza skóry.
 • Utrzymanie nawilżenia skóry – kolagen jest kluczowym składnikiem skóry, który pomaga zatrzymać wodę, co przekłada się na jej odpowiednie nawilżenie.
 • Wspiera elastyczność skóry – kolagen jest odpowiedzialny za sprężystość i elastyczność skóry, dzięki temu zapobiega powstawaniu zmarszczek.
 • Dba o stawy – kolagenu typu II, który występuje głównie w chrząstkach, może wspomagać zdrowie i dobrą kondycją stawów.
 • Wzmacniania włosy i paznokcie – kolagen odgrywa także rolę w strukturze włosów i paznokci, co może przyczynić się do ich znacznego wzmocnienia.

Rodzaje kolagenu

Kolagen, będąc istotnym składnikiem tkanki łącznej w organizmach zwierząt, występuje w różnych formach zwanych typami kolagenu. Ich różnice wynikają głównie z lokalizacji w organizmie oraz funkcji, jaką pełni w poszczególnych strukturach. Na przykład, kolagen typu I dominuje w skórze, kościach, ścięgnach i więzadłach, nadając im wytrzymałość i elastyczność. Kolagen typu II jest głównym składnikiem chrząstki stawowej, odpowiadając za jej sprężystość. Z kolei kolagen typu III wspiera struktury takie jak naczynia krwionośne, mięśnie i narządy wewnętrzne. Typ IV jest obecny w błonach podstawnych, które są ważnymi strukturami podporowymi w naczyniach krwionośnych oraz narządach. Kolagen typu V, współpracuje z kolagenem typu I, pomagając w budowie małych włókien kolagenowych i występuje między innymi w tkance kostnej. Typ X jest związany z chrząstką kostną i pełni istotną rolę w procesach związanych ze wzrostem kości. Kolagen typu XI współwystępuje z kolagenem typu II i odgrywa rolę w strukturze chrząstki oraz wytwarzaniu włókien kolagenowych.

Istnienie różnych typów kolagenu podkreśla jego wszechstronność i zdolność dostosowywania się do różnych potrzeb strukturalnych w organizmie.

Na jakie dolegliwości stosować kolagen?

Nasze białko strukturalne odgrywa istotną rolę w wielu aspektach dotyczących zdrowia. Wpływa korzystnie na układ krwionośny, będąc kluczowym składnikiem ścian naczyń krwionośnych. Jemu właśnie zawdzięczają one swoja elastyczność i wytrzymałość. Ponadto, kolagen pełni istotną funkcję w układzie trawiennym, wspierając zdrowie jelit poprzez utrzymanie integralności błony śluzowej.

W obszarze stawów i ścięgien, kolagen jest niezbędny do utrzymania struktury i elastyczności. Pomaga to w w zapobieganiu urazom oraz łagodzeniu bólów stawowych. W kontekście procesów metabolicznych, aminokwasy zawarte w kolagenie, takie jak glicyna, mogą wspomagać metabolizm tłuszczów i regulować poziomy cukru we krwi. Dlatego też, dbanie o odpowiednią ilość kolagenu w diecie lub jego suplementacja może być korzystna dla zdrowia ogólnego, zwłaszcza w kontekście utrzymania elastyczności naczyń krwionośnych, zdrowia stawów, układu trawiennego oraz procesów metabolicznych.

Stosowanie kolagenu może odbywać się poprzez spożywanie suplementów z kolagenem, koktajli, czy też włączanie do diety pokarmów bogatych w to białko, takich jak buliony robione na kościach, ryby czy jaja, a o tym napisze poniżej.

Kolagen na stawy – ból kolan

Kolagen jest skutecznym środkiem wspomagającym łagodzenie bólu stawów w tym oczywiście także kolan. Dzieje się tak ze względu na kluczową rolę tego białka w utrzymaniu struktury tkanki łącznej. Aby zaczerpnąć trochę tych korzyści, zaleca się spożywanie kolagenu w formie suplementów, takich jak proszek lub kapsułki. Regularne przyjmowanie odpowiedniej dawki kolagenu może wspomagać regenerację chrząstki stawowej, a tym samym poprawiać elastyczność i wytrzymałość stawów. Dodatkowo, kolagen pomaga w zmniejszeniu bólu poprzez wspieranie procesów naprawczych w tkankach stawowych. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów zawierających kolagen powinno być stosowane jako uzupełnienie zdrowej diety i stylu życia, a nie ich zamiennikiem.

Kolagen to białko złożone, które pozytywnie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie stawów i ich elastyczność

Na włosy

Przyjmowanie kolagenu może także pozytywnie wpływać na kondycję włosów i paznokci. Gdyż stanowi on kluczowy składnik ich struktury, odpowiadając za ich elastyczność, siłę i ogólną jakość. Suplementacja kolagenu dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów, takich jak glicyna, l-prolin i hydroksyprolina, które są niezbędne do budowy białek strukturalnych, w tym kolagenu włosów.

Regularne spożywanie kolagenu może poprawić strukturę włosa, wzmacniając go od wewnątrz, co może skutkować zwiększoną elastycznością, redukcją łamliwości i poprawą ogólnej kondycji włosów. Aby maksymalnie skorzystać z zalet kolagenu w tym aspekcie, zalecane jest regularne stosowanie suplementów kolagenowych, a także dbanie o zrównoważoną dietę bogatą w składniki wspierające zdrowie włosów, takie jak witaminy i minerały.

Zobacz także:

Jakie witaminy drzemią w owocach?”

Twarz – na zmarszczki

Suplementacja oraz spożywanie kolagenu pozytywnie wpływa także na kondycję skóry, a tym samym zmniejszenie zmarszczek. Jak już wspomniałam kolagen stanowi kluczowy składnik struktury skóry. Odpowiada za jej jędrność, elastyczność oraz nawilżenie. Co ciekawe, organizm ludzki jest zdolny do samodzielnej produkcji kolagenu. Białko to jest naturalnie syntetyzowane przez fibroblasty, które są komórkami występującymi w tkankach łącznych, skórze, kościach, ścięgnach i innych strukturach. Proces ten zachodzi w trakcie biosyntezy białek. Aminokwasy są łączone w odpowiednich proporcjach, tworząc trójniciowe helisy charakterystyczne dla kolagenu.

Z wiekiem jednak produkcja endogennego kolagenu maleje, co może przyczyniać się do utraty elastyczności skóry i powstawania zmarszczek. Suplementacja kolagenu dostarcza organizmowi niezbędnych aminokwasów, takich jak glicyna, prolin i hydroksyprolina, które są kluczowe dla syntezy nowego kolagenu. Działa to nie tylko na zwiększenie elastyczności skóry, ale także na poprawę jej struktury i wygładzenie zmarszczek. Aby osiągnąć optymalne rezultaty dla skóry, zaleca się regularne spożywanie suplementów kolagenowych. Nie bez znaczenia jest też prowadzenie zdrowego stylu życia, czyli dbanie o właściwą dietę, odpowiedni poziom nawodnienia oraz zminimalizowanie stresu. Koniecznością jest także właściwa pielęgnacja skóry odpowiednio dobrana do jej typu.

Wpływ kolagenu na zmniejszenie widoczności zmarszczek na skórze

Na blizny

Wyżej przytoczone argumenty wyjaśniają także dlaczego kolagen jest istotną bronią w walce z bliznami. Jego suplementacja może pozytywnie wpływać na regenerację skóry i zmniejszenie widoczności blizn. Kolagen pełni istotną rolę w procesie gojenia się ran i regeneracji skóry, ponieważ jest kluczowym składnikiem strukturalnym tkanki łącznej. Dostarcza on organizmowi niezbędnych aminokwasów, które są potrzebne w produkcji nowego kolagenu, wspierając tym samym procesy naprawcze skóry. Poprzez wzmacnianie struktury skóry, kolagen może pomóc w zredukowaniu widoczności blizn, sprawiając, że stają się one bardziej elastyczne i mniej zauważalne. Poza regularnym stosowaniem kolagenu w postaci proszku, płynu lub kapsułek można postawić także na stosowanie kremów lub maści z dodatkiem kolagenu na obszary skóry dotknięte bliznami.

W jakim jedzeniu występuje naturalny kolagen?

Kolagen występuje naturalnie w kilku produktach spożywczych. Dzięki nim możemy dostarczać go do organizmu w postaci codziennych posiłków. Jednak warto zauważyć, że kolagen jest obecny głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, ponieważ jest to białko występujące głównie w tkankach zwierzęcych. Najbogatsze źródła kolagenu można znaleźć w produktach takich jak mięso zwłaszcza podroby, ryby, jaja, a także w produktach ubocznych przetwórstwa mięsa, na przykład w bulionach gotowanych na bazie kości czy chrząstek.

Klasyczne dania, takie jak rosół, zawierają kolagen w postaci żelatyny, która powstaje w procesie gotowania na bazie kości zwierzęcych. Wprowadzając do codziennej diety różnorodne źródła kolagenu, takie jak kurczak, łosoś, jaja czy produkty bogate w żelatynę, można wspomóc naturalną produkcję i utrzymanie tego istotnego białka w organizmie. Zbilansowana dieta, uwzględniająca różnorodne produkty spożywcze, może przyczynić się do wsparcia zdrowia skóry, stawów i innych struktur tkanki łącznej. Jeżeli jednak nie lubisz takiego jedzenia lub nie spożywasz go z innych przyczyn zawsze możesz sięgnąć po suplementy zawierające kolagen.

Dlaczego Azjaci nie mają zmarszczek?

Rozważania na temat zmarszczek skłania do tego, aby zastanowić się nad pewną kwestią. A mianowicie, czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedyś dlaczego Azjaci nie mają zmarszczek? Oczywiście to stwierdzenie jest mocno uogólnienie, ale musisz przyznać, że coś w tym jest. Różnice w procesie starzenia się skóry są bardziej związane z indywidualnymi cechami genetycznymi, stylem życia i środowiskiem.

Ciężko jednak oprzeć się wrażeniu, że niektóre osoby azjatyckiego pochodzenia mają znacznie mniej zmarszczek niż przedstawiciele innych grup etnicznych. Może być związane z pewnymi cechami skóry, które występują często wśród Azjatów. Mają oni grubszą skórę na tle innych grup, przez co zmarszczki są mniej widoczne. Nie bez znaczenie jest także dieta bogata w kolagen, który ich skórze zapewnia elastyczność.

Zupa bogata w kolagen – przepis

Jak wspomniałam, kolagen znajdziemy głownie w kościach i chrząstkach. Wykorzystali to Anglicy, którzy stworzyli zupę bone broth, zwanej także zupą kolagenową. Jej podstawą są dobrej jakości kości zwierząt i długie gotowanie. Wywaru raczej nie wzbogaca się dodatkowo makaronem, czy ziemniakami. Jest to raczej gesty bulion do picia.

Składniki zupy kolagenowej:

 • 2 kg grubych kości (takich ze szpikiem wewnątrz),
 • 3 marchewki średniej wielkości,
 • 1 pietruszka,
 • 0,5 selera,
 • średniej wielkości por,
 • przyprawy: sól, rozmaryn, tymianek, ziele angielskie, liść laurowy
 • ocet jabłkowy – 30 ml

Kości należy umyć i przed gotowaniem dobrze jest podpiec je w piekarniku nastawionym na 200 C przez 45 minut, ale nie jest to konieczność. Włoszczyznę również myjemy i obieramy. Wszystko wkładamy do dużego garnka i zalewamy 5 litrami wody. Dodajemy przyprawy oraz ocet. Następnie wywar doprowadzamy do wrzenia gotując na średnim ogniu i zmniejszamy płomień. Jak wspomniałam sekret zupy kolagenowej opiera się na długim gotowaniu, które trwa nawet 8 godzin (zależy od grubości kości). Podczas gotowania wytworzy się tzw. szumowina, którą ściągamy łyżką i wyrzucamy.

Ugotowany, esencjonalny wywar odcedzamy i popijamy. Dobrym pomysłem jest też przechowywanie go np. w zamrażarce. Później możemy go rozmrozić i wykorzystać do przygotowania potraw typu risotto. Może to być również treściwa baza do przygotowania innych zup.

Zupa kolagenowa - sposób na wzbogacenie diety w kolagen

Kolagen dla wegetarian

Wegetarianie również mogą korzystać z suplementacji kolagenu. Jednak ze względu na to, że białko to jest naturalnie pochodzenia zwierzęcego, ich opcje są ograniczone. Dla osób praktykujących wegetarianizm dostępne są kolageny roślinne, nazywane także kolagenopodobnymi. Te produkty często zawierają składniki takie jak ekstrakt z bambusa, alg czy witaminę C, które mają wspomagać produkcję i utrzymanie kolagenu w organizmie. Warto jednak zaznaczyć, że kolagen roślinny może różnić się w składzie i działaniu od tradycyjnego kolagenu zwierzęcego. Wegetarianom zaleca się szczególną staranność przy wyborze suplementacji oraz konsultacja z lekarzem. To bardzo ważne, aby dostarczyć organizmowi odpowiednie substancje wspierające elastyczność skóry, stawy i inne funkcje tkanki łącznej. Ponadto, dieta bogata w warzywa, owoce, orzechy i nasiona może naturalnie wspomagać produkcję kolagenu, co jest istotne dla utrzymania zdrowej skóry.

Kolagen morski

W aptekach, sklepach zielarskich, czy oczywiście w Internecie możemy znaleźć informacje o kolagenie morskim. Otóż jest to rodzaj kolagenu pozyskiwanego z ryb oraz innych organizmów morskich, takich jak skorupiaki. Jest to substancja naturalnie występująca w skórze ryb i innych zwierząt morskich oraz ich chrząstkach i łuskach. Jest on podobny do kolagenu występującego w ludzkim organizmie, co sprawia, że może być skutecznie wykorzystywany do produkcji skutecznych suplementów.

Dla wegetarian, kolagen morski może być dobrą opcją, gdyż nie pochodzi on bezpośrednio z mięsa zwierząt lądowych. Jednak warto podkreślić, że choć może to być bardziej akceptowalne dla niektórych wegetarian, nie jest to opcja wegańska.

Suplementy kolagenu morskiego są dostępne w różnych formach, takich jak proszki, kapsułki czy płyny. Mogą one być stosowane podobnie jak inne formy kolagenu w celu poprawy kondycji skóry, stawów i tkanki łącznej. W przypadku osób o szczególnych restrykcjach dietetycznych zawsze zaleca się dokładne zapoznanie się z etykietą produktu oraz konsultację z lekarzem czy dietetykiem przed rozpoczęciem suplementacji.

Formy kolagenu: w proszku, tabletkach, do picia

Suplementy kolagenowe są dostępne w różnych formach, najczęściej można kupić je w formie proszku lub kapsułek. Można go także dostarczać do organizmu w postaci produktów spożywczych. Konieczność dostarczania organizmowi kolagenu, czy to w diecie, czy za pośrednictwem suplementów należy rozważyć z różnych powodów. Powinny się nim zainteresować zwłaszcza osoby starsze, które mogą doświadczać naturalnego spadku produkcji kolagenu w organizmie. W ten sposób wzmocnią i uelastycznią swoje stawy. Jest to bardzo ważne dla zdrowia i pełnej sprawności w późniejszym wieku.

Stosowanie kolagenu jest wszechstronne, umożliwiając zarówno spożycie, jak i aplikację zewnętrzną. W kontekście spożycia, dostępne są różnorodne formy suplementów z kolagenem, takie jak proszki, kapsułki, płyny czy tabletki. Spożywanie kolagenu w formie suplementów wspomaga regenerację skóry, utrzymanie elastyczności stawów oraz poprawę ogólnej kondycji włosów i paznokci. Z kolei stosowanie kolagenu zewnętrznie, poprzez kremy, sera czy maseczki, skutecznie nawilża skórę, spłyca zmarszczki i poprawia jej elastyczność.

Wybór formy suplementu zależy od preferencji oraz indywidualnych potrzeb. Warto również zauważyć, że niektóre produkty łączą różne formy kolagenu, co może zwiększać efektywność działania. Niezależnie od preferowanej metody, regularne stosowanie kolagenu, zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, może przyczynić się do poprawy zdrowia skóry, stawów i ogólnego samopoczucia.

Jak przyjmować kolagen? – forma, jak często

Optymalna dawka i częstotliwość spożycia kolagenu mogą zależeć od wielu czynników, takich jak wiek, aktywność fizyczna i indywidualne potrzeby organizmu. Ogólne zalecenia sugerują spożywanie od 2,5 do 15 gramów kolagenu dziennie. Osoby w podeszłym wieku lub aktywne fizycznie mogą potrzebować większych ilości w celu wsparcia zdrowia stawów i utrzymania elastyczności skóry. Z kolei osobom młodszym, mniejsze ilości kolagenu mogą wystarczyć do utrzymania dobrej kondycji skóry i tkanki łącznej. Warto jednak pamiętać, że dostosowanie, a zwłaszcza zwiększenie dawki powinno być konsultowane z lekarzem. Dotyczy to także istniejących schorzeń, gdyż dawkowanie powinno być dopasowane do nich. Co więcej, regularność spożywania kolagenu jest kluczowa. Efekty będą zauważalne po kilku tygodniach systematycznego stosowania.

Kiedy przyjmować kolagen

Kolagen można przyjmować zarówno z posiłkiem jak i na czczo. W przeciwieństwie do niektórych laków i suplementów. Nie ma badań, które wskazywałyby, że skuteczność jednego, czy drugiego sposobu jest wyższa. Ważne jest oczywiście, aby postępować zgodnie z opisem na opakowaniu i nie podejmować samodzielnej decyzji o zwiększeniu dawki dawki przyjmowanego białka. Ponad to warto pamiętać, że witamina C, aminokwasy proliny i glicyna biorą udział w produkcji kolagenu w organizmie. Spożywanie żywności bogatej w te składniki zatem wspierać naturalną produkcję kolagenu.

Kluczowe jest jednak regularne spożywanie kolagenu, niezależnie od pory dnia. Przyjmowanie kolagenu może być szczególnie korzystne dla sportowców, wspierając regenerację stawów i ścięgien, a także dla osób starszych, które mogą odczuwać naturalny spadek produkcji kolagenu w organizmie. Ważne jest, aby dostosować dawkę do indywidualnych potrzeb, a konsultacja z lekarzem może pomóc w określeniu optymalnej dawki.

Jaki kolagen wybrać ?

Wybór odpowiedniej formy kolagenu zależy od indywidualnych preferencji, celu suplementacji oraz ewentualnych schorzeń. Popularną i dobrze przyswajalna opcją jest kolagen w postaci proszku. Na rynku dostępne są także, kapsułki, płyny, czy tabletki. Kolagen typu I, II i III są najczęściej spotykane w suplementach, z każdym z nich mając specyficzne korzyści dla różnych obszarów ciała, takich jak skóra, stawy czy ścięgna. Konsumentom zaleca się wybieranie produktów od renomowanych producentów, które dostarczą wysokiej jakości białka złożonego, a także zwracanie uwagi na skład i ewentualne dodatki wspomagające przyswajalność. Niezależnie od formy, kluczowym jest regularne przyjmowanie suplementów. Tylko wtedy możemy osiągnąć pożądane efekty.

Przeciwskazania do przyjmowania kolagenu

Przyjmowanie kolagenu jest zazwyczaj uznawane za bezpieczne, ale istnieją pewne przeciwskazania i sytuacje, w których suplementacja może nie być najlepszym pomysłem. Nie powinny stosować go osoby uczulone na składniki kolagenu lub jego pochodne. Mogą one doświadczać nieprzyjemnych reakcji alergicznych. Ponadto, przed rozpoczęciem suplementacji, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza w przypadku istniejących chorób. Na przykład w przypadku chorób nerek, ważne jest uzgodnienie dawki z lekarzem, ponieważ nadmiar białka może obciążać ich funkcjonowanie. Badania diagnostyczne, takie jak badania krwi, mogą być pomocne w ocenie poziomu kolagenu w organizmie. Nie istnieją specyficzne testy, które jednoznacznie określają potrzebę suplementacji. Osoby cierpiące na schorzenia nerek, hiperoksalurię, alergie na składniki kolagenu czy stosujące leki moczopędne, powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji, aby uniknąć potencjalnych komplikacji. Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że suplementacja kolagenu powinna być traktowana jako uzupełnienie diety, a nie substytut zrównoważonego odżywiania.

Kolagen w kosmetykach

Istnieje także szeroka gama kosmetyków z kolagenem, które zdobywają popularność ze względu na swoje korzystne właściwości dla skóry. Kosmetyki te mogą obejmować kremy, serum z kolagenem, maseczki czy balsamy. Kosmetyki tez zwykle skoncentrowane są na nawilżaniu, ujędrnianiu i redukcji zmarszczek. Kolagen, dodany do kosmetyków, działa jako składnik nawilżający, poprawiający elastyczność skóry i wspierający procesy regeneracyjne. Popularność kosmetyków z kolagenem wynika z ich zdolności do poprawy ogólnej kondycji skóry, przywracania jej jędrności, a zwłaszcza redukcji widoczności zmarszczek. Stosowanie tych kosmetyków jest zazwyczaj proste – wystarczy regularne aplikowanie na oczyszczoną skórę, zgodnie z zaleceniami producenta. Jednak, aby uzyskać optymalne efekty działania kosmetyków, warto również wspierać pielęgnację zewnętrzną. Stosować zdrową dietę bogatą w kolagen i dbać o nawodnienie.