Jak upiec chleb w domu?
Pieczenie chleba nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Aż dziwne, że tak niewiele osób robi to samodzielnie w domu. Żeby Cię do tego zachęcić przygotowałam zbiór najprostszych przepisów na domowy chleby. Znajdziesz tu instrukcje jak upiec chleb razowy, pszenny, a nawet bezglutenowy. Wszystkie one są bardzo łatwe do wykonania i nawet jeżeli stronisz od prac kuchennych poradzisz sobie bez najmniejszego problemu. Większość przepisów ma minimalną ilość składników. Po prostu je mieszasz i pieczesz. Proste prawda? Później będziesz się już tylko zastanawiać “Dlaczego wcześniej tego nie robiłam/robiłem?”.
Zatem do dzieła. Zapoznaj się z moimi przepisami i wybierz najlepszy dla siebie.
Jak już wspomniałem większość przygotowanych przeze mnie przepisów jest bardzo prosta. Do ich wykonania potrzebujesz zaledwie kilku składników, a wykonanie ich jest banalnie łatwe.
To będzie Ci potrzebne:
- foremka – keksówka (moja ma 25 cm x 12 cm i dla takiej pojemności dostosowałam przepisy)
- duża miska
- piekarnik elektryczny lub gazowy z funkcją grzania góra-dół
Odpowiednia mąka
Mąka jest podstawowym składnikiem wszystkich zaproponowanych przeze mnie przepisów. I prawda jest taka, że każda mąka dostępna w sklepie będzie odpowiednia, jednak najlepsze wypieki wyjdą przy użyciu mąki o typie 750, 650 i 550. Najpopularniejszą mąką do wypieku chleba jest mąka pszenna, ale gwarantuję Ci, że jeżeli pierwszy chleb Ci się uda, to chętnie oddasz się eksperymentowaniu. Z powodzeniem możesz mieszać mąki np. do mąki bazowej dodawać mąkę kukurydzianą, ryżową, jaglaną, owsianą, z tapioki lub ciecierzycy… Możliwości jest mnóstwo, a ograniczeniem jest wyobraźnia.
Drożdże – świeże, czy suche?
Drugim istotnym składnikiem, bez którego realizacja planu pieczenia mogłaby się nie powieść, są drożdże. W sklepie możesz wybierać między drożdżami świeżymi, znajdziesz je w dziale z lodówkami lub suchymi tzw. instant. Ja zdecydowanie wolę tę drugą opcję. Przepisy z wykorzystaniem suchych drożdży są po prostu łatwiejsze. Poza tym, drożdże instant łatwiej i dłużej można przechowywać w domu niż klasyczne drożdże w kostce.
Przepisy:
Jak upiec chleb pszenny na zwykłych drożdżach?
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 10 g zwykłych drożdży
- łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki soli
- 400 ml ciepłej wody
- olej
Najpierw musimy zrobić zaczyn. W tym celu przygotuj niewielką miskę i umieść w niej drożdże, cukier, kilka łyżek mąki, a następnie całość zalej około 100 ml ciepłej wody. Wymieszaj i odstaw na około 20 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie drożdże zaczną pracować i urosną.
W między czasie do dużej miski przesiej mąkę, a kiedy zaczyn będzie gotowy, przelej go do mąki i dodaj resztę wody. Wymieszaj ciasto z pomocą łyżki, a kiedy składniki wstępnie się połączą, zagnieć je dłonią.
Wyrobione ciasto odstaw na 30 minut w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu, ponownie zagnieć ciasto w misce. W razie potrzeby posypuj mąką. W efekcie końcowym powinno być miękkie i sprężyste.
Kiedy ciasto będzie już gotowe, przełóż je do posmarowanej olejem i obsypanej mąką foremki i znowu odstaw do wyrośnięcia. Tym razem będzie potrzebowało około 20 minut.
Piekarnik nagrzej do temperatury 200 st. C. Wierzch chleba możesz posmarować oliwą, masłem lub rozbełtanym jajkiem i posypać np. gruboziarnistą solą, pestkami dyni lub po prostu mąką. Następnie foremkę wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez godzinę. Po upływie tego czasu wyjmij chleb z formy i pozwól mu swobodnie ostygnąć na kratce.
PORADA: Podczas pieczenia, na dnie piekarnika warto ustawić naczynie żaroodporne z wodą. Dzięki temu uzyskamy smakowitą, chrupiącą skórkę.
Jak upiec chleb pszenny na suchych drożdżach?
Składniki:
- 500 g mąki pszennej
- 8 g suchych drożdży
- dwie łyżeczki cukru
- dwie łyżeczki soli
- 500 ml ciepłej wody
- olej
Suche drożdze wsyp do szklanki ciepłej wody i wymieszaj i odstaw na 20 minut do wyrośnięcia.
W międzyczasie sypkie składniki, czyli mąkę, sól, i cukier dokładnie wymieszaj w dużej misce.
Następnie do suchych składników wlej zaczyn oraz jeszcze jedną szklankę ciepłej wody.
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, aż staną się zwartą masą i odstaw je w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 30 minut. N
Nastaw piekarnik na temperaturę 200 st. C. a foremkę natłuść olejem i oprósz mąką.
Po upływie 30 minut ponownie zagnieć ciasto, a następnie delikatnie przełóż je do przygotowanej foremki i znowu odstaw w ciepłe miejsce na kolejne 30 minut.
Wierzch chleba posmaruj olejem i opcjonalnie posyp np. ziarnami, płatkami owsianymi lub pestkami dyni. Piecz godzinę.
Po upieczeniu wyciągnij z piekarnika i pozwól, aby chleb spokojnie ostygł.
PORADA: Podczas pieczenia foremkę z chlebem można przyryć folią aluminową, aby za bardzo nie przypiekł się z wierzchu.
Zobacz też:
„Zakwas na żurek – przepis”
Jak upiec chleb razowy?
Składniki:
- 250 g mąki razowej
- 8 g suchych drożdży
- 400 ml ciepłej wody
- łyżeczka miodu
- łużeczka soli
- otręby
- kawałek masła
- dodatki: pestki dyni i słonecznika
Do miski przesiej mąkę, suche drożdże oraz sól i dodatki, czyli przyprawy lub ziarna, których chcesz użyć. Do szklanki ciepłej wody dodaj łyżeczkę miodu i dokładnie rozmieszaj, tak żeby miód się rozpuścił. Następnie wodę z miodem przelej do miski z suchymi składnikami i mieszaj z pomocą łyżki, aż do połączenia się składników.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie foremki. Wysmaruj ją masłem i obsyp mąką lub otrębami. Gotową masę przełóż do foremki i odstaw ją w ciepłe miejsce na około 60 minut. Najlepiej dodatkowo przykryć całość folią spożywczą na ten czas.
Po godzinie wstaw chlebek do nagrzanego do 200 st. C piekarnika. Piecz 40 – 45 minut z ustawieniem na górną i dolną grzałkę.
Gotowy chleb wyjmij z foremki i zostaw do ostygnięcia na kratce. Wytrzymaj, chociaż trudno się powstrzymać, żeby nie spróbować.
PORADA: Jeżeli, po upieczeniu okaże się, że spód chleba jest jeszcze miękki, to włóż go ponownie do foremki, ale spodem do góry i wstaw z powrotem do piekarnika na kilka dodatkowych minut z opcją grzania tylko od góry.
Jak upiec chleb bezglutenowy?
- 250 g mąki gryczanej
- 150 g mąki ryżowej
- 100 g mąki kukurydzianej
- 8 g suchych drożdży
- łyżeczka soli
- łyżeczka cukru
- 600 ml ciepłej wody
- dodatki: siemie lniane, nasiona chia, pestki słonecznika
W misce wymieszaj suche składniki i zalej je ciepłą wodą. Mieszaj wszystko łyżką, aż do ich połączenia. Składniki powinny zamienić się w gadką masę bez widocznych grudek.
Odstaw miskę w ciepłe miejsce na około 30 – 40 minut do wyrośnięcia.
Foremkę wysmaruj olejem, przełóż do niej ciasto i podobnie jak poprzednio, odstaw do wyrośnięcia na kolejne 30 minut.
Piekarnik rozgrzej do temperatury 220 st. C i ustaw ogrzewanie góra-dół. Następnie foremkę z ciastem wstaw do piekarnika i piecz przez 50 minut.
Po tym wyciągnij chleb z foremki i piecz sam na kratce jeszcze kolejne 10 minut. Ostudź i gotowe.
PORADA: Chleby bezglutenowe w przygotowaniu potrzebują znacznie więcej wody niż pszenne.
Obiecywałam, że będzie prosto i jest prosto. Wiesz już jak upiec chleb i z pewnością świetnie poradzisz sobie z tym zadaniem. Przystąp do dzieła – niech zapach świeżego pieczywa wypełni Twój dom, a na twarzach domowników pojawią się rozanielone uśmiechy.
Zobacz też artykuł „Jak zrobić bułki bez drożdży„.