Wartości odżywcze popcornu - znanej i lubianej przekąski

Czy popcorn jest zdrowy?

Co myślisz słysząc słowo “popcorn”? Bardzo prawdopodobne, że pierwsze skojarzenie to fast food i tucząca przekąska, coś w rodzaju chipsów, którą bezmyślnie podjada sią podczas oglądania seansu w kinie. A to bardzo niesłuszny osąd, bo popcorn kryje w sobie całkiem sporo wartościowych niespodzianek. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się czy popcorn jest zdrowy i czy możesz go jeść jeżeli starasz się dbać o sylwetkę.

Historia popcornu

Popcorn to prażone w wysokiej temperaturze ziarna kukurydzy. Pod wpływem gorąca i nagłego obniżenia ciśnienia, ziarna “pęcznieją” i pękają, wyrzucając na zewnątrz chrupiącą, białkowo-skrobiową masę.
Historia popcornu sięga 4700 r. p.n.e. – z tego okresu pochodzą resztki prażonej kukurydzy odkryte na stanowiskach archeologicznych w Peru. Po za tym prażenie kukurydzy było znane także wśród Azteków, Inków i Indian z Ameryki Północnej. Natomiast w XIX wieku, w Ameryce podawano popcorn na śniadanie jako kaszkę. Stanowił także wówczas dodatek do różnego rodzaju sałatek i zup.

Dopiero później popcorn został odkryty jako przekąska, a to za sprawą Charlesa Cretosa, właściciela cukierni. Wynalazł on maszynę do prażenia ziaren kukurydzy i zaczął je sprzedawać w swoim lokalu.

Prażenie, czyli jak powstaje popcorn

Jak już wspomniałam, popcorn powstaje w wyniku prażenia ziaren kukurydzy. Najlepiej, aby były to specjalne odmiany, które posiadają dużo wnętrza, tzw. bielma. Popcorn zrobiony z nich jest najsmaczniejszy. Ziarna praży się w wysokiej temperaturze ok 190 st. C. Temperatura ziaren musi przekroczyć temperaturę wrzenia wody, czyli 100 st. C, wówczas białka zawarte w bielmie oraz skrobia miękną, a woda zmienia się w parę, co dodatkowo zmiękcza skrobię. Mikro pory ziaren rozszerzają się gwałtownie pod wpływem gorącej pary wodnej i powodują wyrzucenie z wnętrza ziarna białej, miękkiej masy skrobiowo – białkowej. Ochładzając się, masa ta staje się chrupiąca – tak właśnie powstaje popcorn.

Właściwości popcornu

Popcorn jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Na 100 g popcornu, aż 10 g stanowi właśnie błonnik, a co za tym idzie prażona kukurydza sprzyja trawieniu i ma dobry wpływ na układ krążenia.

W popcornie znajdziemy bogactwo polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, które walczą z wolnymi rodnikami, a także witaminy i składniki mineralne. Popcorn zawiera m.in. mangan, który w organizmie odpowiedzialny jest za tworzenie tkanki łącznej oraz kości.

Przez dużą zawartość manganu, prażone ziarna kukurydzy, polecane są szczególnie:

  • kobietom po menopauzie
  • ludziom zagrożonym osteoporozą
  • osobom borykającym się z zapaleniem stawów lub chorującym na zwyrodnienia kości

Ponadto pierwiastek ten chroni układ nerwowy i trzustkę oraz zapewnia ich prawidłowe funkcjonowanie.

Źródło: Wartość odżywcza: USDA, % dziennego zalecanego spożycia na podstawie Norm Żywienia IŻŻ, 2017

Niestety ze względu na strukturę popcornu, nie powinny spożywać go osoby, które mają problemy z jelitami. Popcorn może je niestety podrażniać.

Ile kalorii ma popcorn i czy tuczy?

Sam popcorn jest zdrowy, niestety już dodatki z jakimi zwykle go spożywamy, niestety nie.
Najczęściej przyrządzany jest na oleju lub maśle, co oczywiście podnosi jego kaloryczność. Do tego dodajmy, sól, karmel, polewa toffi, ser…

  • Miseczka popcornu (32 g – około 3 szklanki) ma zaledwie 124 kcal
  • Taka sama miseczka popcornu przyrządzona na 20 g masła (151 kcal) ma już 275 kcal
  • I miseczka karmelowego popcornu – robi się ją piekąc uprażone ziarna z polewą składającą się z: 6 łyżek cukru trzcinowego (84 g – 311 kcal), masła (50 g – 377 kcal), 3 łyżkami miodu (75 g – 243 kcal) i łyżeczki sody oczyszczonej. Taka mieszanka ma 1055 kcal
Popcorn zwykły, z dodatkiem masła i z dodatkiem karmelu - ile mają kalorii?

Źródło: www.ilewazy.pl/szklanka-popcornu

Najczęściej smażymy go po prostu na oleju lub maśle lub wkładamy do mikrofalówki w specjalnej torebce, która zawiera już tłuszcz, a przy okazji pół tablicy Mendelejewa. Co zatem zrobić, aby móc go jeść także będąc na diecie?

Tak, jak napisałam wcześniej, popcorn jest zdrowy, kluczem jest jednak jego przyrządzenie. Aby dostarczał nam tego co w nim najlepsze należy go odpowiednio przygotować – bez zbędnego tłuszczu, soli i cukru.

Najzdrowiej jest go po prostu uprażyć w mikrofalówce w szczelnie zamkniętej papierowej torbie. Uważaj tylko, aby nie umieścić w niej zbyt dużej ilości ziaren, aby torba nie pękła. Taki popcorn będzie zdrową i niskokaloryczną przekąską.

Jeżeli ważne jest dla Ciebie to co jesz i lubisz zgłębiać swoją wiedzę w tym temacie, to zachęcam Cię do przeczytania artykułu o nawadnianiu organizmu.